Na Finále se dnes chystají Jan Budař, Václav Marhoul i Aneta Langerová

Největší český festival Finále má v Plzni za sebou druhý den, rozjíždí se třetí. My přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího ze včerejška i program na dnešek: Nezvaní hosté Na cestě časem se letos festival vrací do roku 1969. Pohnuté období české historie připomínají hrané filmy v s...

Cílená propagace v Plzni

Největší český festival Finále má v Plzni za sebou druhý den, rozjíždí se třetí. My přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího ze včerejška i program na dnešek:

Nezvaní hosté

Na cestě časem se letos festival vrací do roku 1969. Pohnuté období české historie připomínají hrané filmy v sekci Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie, ale také samostatná sekce Nezvaní hosté, která odráží první pookupační měsíce, upálení Jana Palacha i rok 1989. Název sekce je inspirován filmem Nezvaný host režiséra Vlastimila Venclíka, který byl za tento snímek v roce 1971 vyloučen z FAMU. Vlastimil Venclík se spolu s kameramanem Stanislavem Milotou, herečkou Vlastou Chramostovou, producentem Jaromírem Kallistou a hercem Pavlem Landovským sešli na besedě moderované Janem Lukešem. Stanislav Milota uvedl, že ihned po upálení Jana Palacha začal natáčet, jak lidé vzdávají jeho činu hold. Kopie snímku Jan 69 však čekala ukryta v barrandovských archivech do roku 2002. Dnes ji zhlédli diváci spolu s filmem Nezvaný host.

Finále i v pražském kině Evald

Součástí festivalu Finále jsou retrospektivní a často unikátní projekce snímků z historie českého filmového kumštu. Vybraná část projekcí letošního programu festivalu proběhne i v Praze. V kině Evald budou tento týden vždy od 17:00 hodin k vidění filmy legendy českého filmu Františka Vláčila, výrazné snímky režisérky Věry Chytilové (oběma tvůrcům letošní Finále věnovalo sekci s názvem Pocta) a počiny z roku 1969. V neděli pak kino představí vítězný hraný film Finále 2009.



Utajený Budař a jeho band

Nejen filmem je živo Finále. Tradičními doprovodnými akcemi jsou živé koncerty. Až do včerejšího dne se zdálo, že se všechny letošní koncerty odehrají v Zach´s Pubu. Pořadatelé si na první soutěžní den festivalu ale připravili večerní překvapení. Od 22 hodin hrál v kavárně Měšťanské besedy herec a muzikant Jan Budař a jeho Eliščin Band. Kapela, která je v kavárenském prostředí jako doma, představí především písně ze svého nového alba, nazvaného příznačně k tématu letošního festivalu Proměna.

Soutěž dokumentů

V pondělí zahájila na Finále soutěž dokumentárních filmů. V prvním bloku byly uvedeny snímky Přítomný okamžik v režii Jana Šípka, dále Pokus o duchovní nápravu opraváře televizí Josefa Lávičky v devíti obrazech od režiséra Lukáše Kokeše a dokument s názvem Ježíš je normální! režisérky Terezy Nvotové. V rámci druhého bloku to bude Ovoce samo padající režiséra Petra Záruby a Argippo znovuzrozený od Dana Krameše. Ve třetím bloku jsou zařazeny dokumenty Okno oko srdce, do oka okno, duše režiséra Dominika Krutského a Zapomenuté transporty do Estonska od režiséra Lukáše Přibyla.


Brabcův Máj odstartoval kolotoč soutěžních projekcí

Prvním soutěžním celovečerním snímkem, který se letos v Plzni představil divákům i mezinárodní porotě, byl film F. A. Brabce Máj. Sandra Lehnertová, představitelka hlavní role v této filmové básni, kterou F. A. Brabec navázal na linii, započatou veleúspěšnou Kyticí, přijela do Plzně besedovat s diváky. Spolu s ní dorazil též jeden z producentů snímků, Jaroslav Kučera z České televize. I když Máchův Máj všichni díky povinné školní docházce dobře známe, každý jeho verše vnímá trochu jinak. „Na pojetí F. A. Brabce se mi asi nejvíce líbí, jak do obrazového ztvárnění básně zapojil českou krajinu. Člověk si díky tomuto filmu uvědomí, v jak krásné zemi žijeme,“ řekl divákům Jaroslav Kučera. Sandra Lehnertová přijela do Plzně s maminkou a projekci si nenechala ujít. „Od premiéry je to už nějaký čas, těším se, že film uvidím s odstupem.“



Česká televize vyrobila „velkej biják“

Film Hlídač č. 47 je mimo jiné výjimečný tím, že se po letech jedná o projekt České televize, který byl primárně určen pro filmová plátna a televize se na jeho realizaci nespojila s dalším producentem, ale celý ho realizovala ve vlastní režii. „Ten projekt mi byl nabídnut už někdy v roce 2001. Od té doby prošel mnoha peripetiemi, chyběly finance, přepisoval se scénář. Nakonec se vše podařilo a já jsem za to České televizi velice vděčný,“ poděkoval na úvod projekce režisér Filip Renč dalšímu členu delegace, šéfproducentovi České televize Jaroslavu Kučerovi. Do Plzně je doprovodil ještě herec Václav Jiráček, představitel jedné z hlavních mužských rolí ve filmu. Pro něj byl film především příležitostí zahrát si po boku Karla Rodena a Miroslava Dlouhého. „S Mirkem Dlouhým už jsme si zahráli v Krvi zmizelého, s Karlem Rodenem jsme se znali spíše v osobní rovině a z divadla. Spolupráce s nimi byla především příjemná. Náročné natáčení jsme si docela užili.“

Smutek paní Šnajderové

Málo početnou delegaci k filmu Smutek paní Šnajderové omluvila producentka Jana Tomsová tím, že režisér Piro Milkani i jeho syn Eno Milkani, který se rovněž na filmu podílel, jsou z Albánie, což je trochu z ruky. Nicméně jejich jménem diváky Finále srdečně pozdravila. Druhou členku delegace, herečku Báru Štěpánovou, představil moderátor Vilém Dubnička jako bývalou členku plzeňského divadla, která se vlastně vrací zpátky, což Bára Štěpánová uvedla na pravou míru slovy: „Jen na skok“.

U mě dobrý, u diváků taky

Hřebejk, Jarchovský, Trojan – silná trojka, tvořící jeden z nejplodnějších a nejúspěšnějších tvůrčích týmů české kinematografie, přijela představit svůj aktuální film U mě dobrý v plné sestavě. Jejich tvůrčí sehranost se projevila i v diskuzi po filmu, která se díky jejich výřečnosti protáhla přes půlnoc.

Zatímco producent Ondřej Trojan vysvětloval divákům, že jednou z nejtěžších disciplín je obsadit role policajtů s jejich „přirozenou inteligencí“, režisér Jan Hřebejk vzpomínal na období začátku devadesátých let, do kterého děj filmu zasadili. „Když mi kostymérka přinesla oděvy pro herce, řekl jsem jí, že takhle oblékaný přece nikdo nechodil. Tak mi našla fotku, na které mám tu plísňovou bundu taky.“ Scenárista Petr Jarchovský připomněl dalšího člena jejich úspěšné party, spisovatele Petra Šabacha. „U mě dobrý je vlastně náš návrat k Šabachovým raným povídkám, se kterými jsme pracovali už při Šakalích letech.“



Koho můžete na Finále potkat

Na Finále se v úterý chystají režiséři Václav Marhoul, Ivo Trajkov, Olga Dabrowská, dokumentaristé Miroslav Janek, Zdeněk N. Bričkovský, Steve L. Lichtag, scenárista Vladimír Körner, herci Jan Budař, David Švehlík, Robert Nebřenský, Radim Fiala; Petr Lněnička, Andrej Polák, Petr Vaněk, herečky Marie Durnová, Verica Nedeska, producenti Čestmír Kopecký, Jiří Konečný, moderátor Zdeněk Suchý a zpěvačka Aneta Langerová.

Program na úterý 21. 4.

Plzeň

Měšťanská beseda velký sál

16.30 h – Nestyda, r: J. Hřebejk

19.00 h – Muzika, r: J. Nvota

21.30 h – Tobruk, r: V. Marhoul

Měšťanská beseda minikino

10.00 h – Zlatá šedesátá 12/26 – Jan Švankmajer, r: M. Šulík / Kostnice, r: J. Švankmajer

14.30 h – Případ pro začínajícího kata, r: P. Juráček

16.30 h – Nezvaní hosté – blok 4: Tryzna, r: V. Kubenko, P. Mihálik, D. Trančík / Šibenica, r: D. Trančík

19.00 h – Místenka bez návratu, r: D. Klein

21.30 h – VŠMU Bratislava, r: různí

Měšťanská beseda malý sál

8.30 h – O loupežníku Rumcajsovi, r: L. Čapek

10.00 h – Osada Havranů, r: J. Schmidt

16.30 h – Adelheid, r: F. Vláčil

19.00 h – Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, r: V. Chytilová

21.30 h – Starý holič, r: H. Chaolu

Měšťanská beseda kinosál

16.30 h – Gyumri, r: J. Ševčíková

19.00 h – Vstali noví bojovníci českého klipu III., hosté Aneta Langerová, Jan Budař, moderuje Zdeněk Suchý

21.30 h – Postel, r: O. Reif

Měšťanská beseda Divadélko JoNáš

19.00 h – české dokumenty (soutěž) – blok 4: Oni, my a Skotskoj, r: Z. N. Bričkovský / Zajatci bílého boha, r: S. L. Lichtag

21.30 h – české dokumenty (soutěž) – blok 5: Zážitky na prodej, r: T. Reichová / Ghetto jménem Baluty, r: P. Štingl

Cinema City Plzeň

16.30 h – Kuličky, r: O. Dabrowská

19.00 h – Tobruk, r: V. Marhoul

21.30 h – Ocas ještěrky, r: I. Trajkov

nám. Republiky, open air projekce

21.00 h – Jak básníci přicházejí o iluze, r: D. Klein

Zach’s Pub

20.30 h – Jan Spálený trio, koncert




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 21.04.2009 11:47



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka