Na interaktivní tabule se křídou nepíše

Město Plzeň představilo se začátkem školního roku unikátní projekt DIGITÁLNÍ ŠKOLA určený pro všech 26 plzeňských základních škol. Využije ho téměř 13 tisíc nových uživatelů, žáků, pedagogů a také rodičů. Primátor města Ing. Pavel Rödl tradičně zahajoval první školní den, letos záměrně na 14. ZŠ, ve...

Cílená propagace v Plzni

Město Plzeň představilo se začátkem školního roku unikátní projekt DIGITÁLNÍ ŠKOLA určený pro všech 26 plzeňských základních škol. Využije ho téměř 13 tisíc nových uživatelů, žáků, pedagogů a také rodičů. Primátor města Ing. Pavel Rödl tradičně zahajoval první školní den, letos záměrně na 14. ZŠ, ve které se nový výukový systém testuje. Město zde vybavilo nejnovějšími didaktickými pomůckami a zařízením již 10 multimediálních učeben, které žáci vyzkouší v praxi.

„Tato škola je v našem městě průkopnickou. Dnešní technologie někdy trochu přesahují hranice našeho chápání, ale jejich vývoj je nezadržitelný a my musíme, především v souvislosti se vzděláváním dětí, myslet dopředu,“ řekl k potřebě investovat do techniky a vzdělávacích pomůcek ve školství primátor města Ing. Pavel Rödl.

Interaktivní tabule, projekce nové látky pomocí počítače (dataprojektoru), odpovědi žáků hlasovacím zařízením v podobě dálkového ovladače, kontrola rodičů, zda dítko dorazilo v pořádku a včas do školy, informace o známce z testu pár minut po jeho odevzdání…. Ne, to není scénář nového sci-fi filmu. Část těchto věcí se již objevila ve zkušebním provozu digitální školy během loňského školního roku a pokud se podaří dovést celý projekt do zdárného konce, dočkáme se brzy těchto „vychytávek“ ve všech plzeňských základních školách.

V roce 2005 skončil program Ministerstva školství INDOŠ – Internet do škol. Město šlo dál a v návaznosti na svou informační technologii vybudovalo pro základní školy optickou síť PilsEDUNet, která zprostředkovala vysokorychlostní internet, možnost zálohování dat na síťových discích, prakticky neomezené síťové služby jako jsou e-maily, www prezentace. Školy mohou hromadně sdílet ekonomicky výhodné multilicence na nejrůznější výukové programy i další software. Jednotný informační systémem mohou využívat pedagogové, žáci i rodiče. Dokáží získat data, která jsou jim určená a dále s nimi pracovat. Všechny základní školy mají společné také telekomunikační služby, mohou si mezi sebou volat zdarma, stejně jako volají zdarma do všech městských úřadů.

Projekt Digitální školy jde ale mnohem dál. Z jedné školy se dostáváme do společné sítě všech základních škol, ve kterých se využívá multimediálních učeben s nejnovějšími didaktickými pomůckami. Vyučující mohou kromě využití multimediálních licencí na nejrůznější programy vytvářet a dále sdílet také vlastní postupy. Získávají tak inspiraci pro svou práci a výbornou motivaci žáků, kterým je práce s nejnovější komunikačními technologiemi velmi blízká. Ale můžeme jít ještě dál. Již dnes se přemýšlí o možnostech, které se samy nabízí a které přesahují hranice města. Díky Digitální škole můžeme navázat spolupráci také s jinými městy nejen u nás, ale i v zahraničí, máme možnost zapojit se do mezinárodních výukových a vzdělávacích programů a projektů (e-Learning*, e- Twinning** apod.).

Podle ředitele Správy informačních technologií města Plzně Ing. Luďka Šantory odvedlo město za poslední roky obrovský kus práce: „V roce 2006 jsme začínali s projektem Škola on- line, díky kterému jsme, i přes počáteční potíže, dokázali dostat počítače na většinu kateder základních škol v Plzni. Naše ambice jsou ale mnohem větší. Chceme v Plzni vybudovat moderní vzdělávací platformu, ve které propojíme všech 26 základních škol. K tomu potřebujeme přibližně 28 milionů korun, o které jsme již požádali v rámci Regionálního operačního programu. Pokud se nám dotaci podaří získat, staneme se prvním městem v České republice, kterému se něco takového podařilo. Myslím, že v této oblasti vzdělávání budeme mít před ostatními přibližně 5 let náskok.“


*e- Learning - vzdělávací model a zároveň proces využívající informační a komunikační technologie k tvorbě kurzů, k distribuci studijního obsahu, komunikaci mezi studenty a pedagogy a k řízení studia. eLearning si také můžeme představit jako zcela hmatatelnou “knihovnu” multimediálních výukových programů, ať již jednotlivých, zaměřených na konkrétní obor, či komplexních, které postihují celou šíři dané problematiky

**e- Twinning - evropská aktivita iniciovaná Evropskou komisí a ministerstvy školství evropských zemi pro podporu spolupráce evropských škol na dálku prostřednictvím informačních a komunikačních technologii. Poskytuje virtuální prostředí pro vyhledáváni škol v Evropě a nástroje pro jejich spolupráci




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 03.09.2009 09:13



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka