Na Modravě vystavují staré lesnické mapy

Správa NP a CHKO Šumava spolu s Národním zemědělským muzeem Praha uspořádala v Dřevařském centru obce Modrava a v Informačním středisku v Modravě výstavu starých lesnických map. Unikátní expozice potrvá do 5.1.2008.

Jarní servisní akce AUTO CB

Správa NP a CHKO Šumava spolu s Národním zemědělským muzeem Praha uspořádala v Dřevařském centru obce Modrava a v Informačním středisku v Modravě výstavu starých lesnických map. Unikátní expozice potrvá do 5.1.2008. „Výstava si klade za úkol seznámit laickou i odbornou veřejnost s historií lesnického mapování na Šumavě. Vystavené mapy dokladují dlouhodobé vyžívání lesů, systematické hospodaření v lesích, ať už za historických vlastníků či po vzniku Československa,“ říká Daniel Černý ze Správy NP a CHKO Šumava, který se spolu s Petrem Fenclem z Národního zemědělského muzea v Praze o výstavu nejvíce zasloužil. „Návštěvníci se mohou seznámit i se zkrácenými časovými řadami porostních map na identických částech Šumavy. Tyto časové řady dokládají výjimečnost lesnického mapování, které probíhalo zpravidla v desetiletých cyklech a současný lesník či nezaujatý laik má možnost sledovat vývoj obhospodařovaného lesního majetku (vlastnické vztahy, věková skladba, druhová skladba, vývoj prostorové úpravy) cca 150 let zpět do historie.“
Nejstarší ucelenou a dochovanou řadou je 250 let stará vývojová řada v oboře Roštýn na lesní správě Telč, kde bylo prováděno mapování už od roku 1750. Tyto vývojové řady lesnických porostních map mohou být využity k dalšímu zpracování a zjištění stavu lesních porostů v jednotlivých desetiletích. Výstava je doplněna některými staršími hraničními mapami a přehlednými mapami panství a velkostatků, které jsou unikátní svým kartografickým a výtvarným provedením. Návštěvníci se mohou seznámit i s mapami plavebních kanálů a celého plavebního systému dříví, provozovaného v době schwarzenberského hospodaření. Na této výstavě jsou prvně vystaveny přehledové a porostní mapy panství Velký Zdíkov.
Kopie vystavených map jsou ze sbírek faksimilí Národního zemědělského muzea Praha a pracoviště Správy NP Šumava v Kašperských Horách. Originály vystavených map jsou z archivních fondů Státního oblastního archivu Třeboň, pobočky Český Krumlov, z fondů příslušných velkostatků a fondu Lesní zařizovací kanceláře. Originály map ze západní části Šumavy pocházejí ze Státního oblastního archivu Plzeň, pobočka Klatovy z fondů příslušných velkostatků. Dobové fotografie pocházejí většinou od Emila Kintzla z Kašperských Hor. Dále jsou zde vystaveny kopie některých map ze Sbírky map a plánů Národního archivu Praha.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 11.11.2007 11:46



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka