Na okraji Plzně vyroste Jižní město

Na okraji Plzně směrem na Klatovy vznikne nové sídliště pro 10.000 obyvatel. Kromě bydlení vyrostou na 650 volných hektarech polí a luk obchody, haly s lehkou výrobou a sportoviště. Už příští rok by měla být hotova urbanistická studie.

Cílená propagace v Plzni

Na okraji Plzně směrem na Klatovy vznikne nové sídliště pro 10.000 obyvatel. Kromě bydlení vyrostou na 650 volných hektarech polí a luk obchody, haly s lehkou výrobou a sportoviště. Už příští rok by měla být hotova urbanistická studie, která řekne, jaké bude rozložení ploch, infrastruktury a navrhne etapy projektu, který bude rozložen na 20 až 40 let. Je základní podmínkou pokračování projektu, řekl novinářům technický náměstek primátora Stanislav Hajný.
Podle primátora Miroslava Kalouse by měly první domy na Jižním městě stát za čtyři roky. "Bydlení ale nebude primární. Budou tam podnikatelské zóny a velké plochy pro zábavu," uvedl Hajný. Radnice chce udržet ve městě občany, kteří se často stěhují do satelitních obcí, a přivábit další obyvatele.
Území je vymezeno městskou částí Radobyčice, silnicí I/27 směrem na Klatovy a dálničním obchvatem Plzně. Všechny pozemky kromě silnic jsou soukromé. Radnice podpoří výstavbu infrastruktury a pomůže při shánění dotací na její budování. "Bude to investice ve stovkách milionů korun," uvedl primátor. Sítě jsou zatím pouze podél silnic a dálnice. Území bude mít zřejmě několik developerů, kteří si sami dohodnou vztahy s vlastníky. Nová výstavba bytů v Plzni už se odehrává výhradně na privátních pozemcích.
Zastavěná plocha by měla být při pohledu z ptačí perspektivy srovnatelná se Severním předměstím. V této lokalitě, která je přesně na opačné straně ve směru na Karlovy Vary a Žatec, žije asi 70.000 ze 170.000 Plzeňanů.
"O Jižním městě se hovoří už čtyři roky. Už dnes tam spekulanti skupují pozemky za 500 Kč/m2. Přitom aby bylo pro developera reálné tam něco dělat, musel by pozemky vykupovat tak za 150 korun," uvedl zdroj z plzeňské realitní kanceláře. Potvrdil to i primátorův náměstek Petr Náhlík. Jako příklad uvedl průmyslovou zónu Borská pole, jejíž pozemky město získalo z velké části od státu bezúplatně. "Do stavby infrastruktury 120hektarové zóny Borská pole jsme dali zhruba miliardu korun. Přitom zisk po prodejích zainvestovaných pozemků činil pouhých 50 milionů korun," dodal.
"Analytickou část projektu a jeho rozvojové vize musí ještě schválit nové zastupitelstvo," uvedl Hajný. Má zasednout až 23. listopadu.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 15.10.2006 17:15



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka