Na Rokycansku padaly labutě z nebe

Dva velice podobné kuriózní případy záchrany labutí velkých řešili v minulých dnech rokycanští ochránci přírody. Došlo k nim na Rokycansku, konkrétně nedaleko města Zbiroh a v obci Hatě na Berounsku. Vždy se jednalo o nález labutě velké, která je jedním z největších létajících ptáků u nás. Dosahuje ...

Cílená propagace v Plzni

Dva velice podobné kuriózní případy záchrany labutí velkých řešili v minulých dnech rokycanští ochránci přírody. Došlo k nim na Rokycansku, konkrétně nedaleko města Zbiroh a v obci Hatě na Berounsku. Vždy se jednalo o nález labutě velké, která je jedním z největších létajících ptáků u nás. Dosahuje délky 150 centimetrů, rozpětí kolem 240 centimetrů a hmotnosti až 13 kilogramů. V těchto dnech se již labutě začínají potulovat po okolí a hledat si vhodnou vodní plochu k přezimování a to bývá problém. Vlivem nezkušenosti či nepozornosti zřejmě došlo v obou případech ke kolizi labutě velké s venkovním vedením elektrického proudu, přičemž labuť spadla v prvním případě na vozovku a v druhém do oploceného pozemku, ze kterého by se bez pomoci člověka nedostala. "Na upozornění všímavých lidí a v prvém případě i v součinnosti s Policií České republiky se podařilo obě labutě odchytit, ošetřit a posléze i vrátit do volné přírody. I když v obou případech vše nakonec dopadlo dobře, je vhodné si uvědomit, že celá řada opeřenců nejrůznějších druhů denně umírá v blízkosti sloupů elektrické energie," konstatuje šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.
Labutě však mohou být v této době ohroženy nejen sloupy vysokého napětí, ale i díky přílišné starostlivosti lidí. Hnízdí totiž převážně na stojatých vodách a po vyvedení potomstva zde zůstávají do zámrazu, což je právě v této době. Velice často si získávají sympatie lidí, kteří je přikrmují a díky tomu i při prvních mrazech neodlétají. Stejně tak zpravidla neodlétají ani při výlovech rybníků, kdy vodní hladina zmizí a labutě zůstanou na blátě. Proto by bylo vhodné je v této době nepřikrmovat, aby labutě odlétly na tekoucí vodu, kde najdou vhodnou a přirozenou potravu pro zdárné přezimování. Navíc je ochránci přírody či ornitologové na mnohých zimovištích dostatečně přikrmují. Horší je to však na stojatých vodách. Díky lidské, byť dobře míněné pomoci, kdy jsou zpravidla krmeny jednostrannou a zcela nevhodnou potravou / chléb, pečivo / organismus ochabuje. Tím je nejen náchylnější k nejrůznějším nemocem, ale zároveň ani labutě nemají potřebu odletět. Trvá-li tento stav delší dobu, mohou nastat potíže. Obavy o případné přimrznutí labutí jsou však zbytečné, neboť labuť velká je severský pták dobře přizpůsobený pro život v zimě. Proto jsou případy, kdy přimrzne k ledu velice ojedinělé a vždy je doprovází nemoc či jiné oslabení organismu. Za více než dvacetileté působení naší záchranné stanice jsme řešili snad jen pět případů, kdy labutě skutečně přimrzly.
V žádném případě však ochránci nechtějí odrazovat od přikrmování ptactva – labutě nevyjímaje, nicméně vše je nutno dělat s rozumem. Vhodná je i konzultace s ochránci přírody, ornitology či myslivci, kteří mají dostatek informací i zkušeností s přikrmováním volně žijících živočichů, zvěř nevyjímaje.
Labutě velké patří mezi časté pacienty záchranných stanic sdružené v unikátním projektu „ Národní síť stanic pro handicapované živočichy „. Většina z nich se díky usilovné péči ochránců přírody opět vrací do volné přírody. Chcete-li i Vy labutím pomoci, nepřikrmujte je v tomto období na stojatých vodách. Lepší možností je oslovit rokycanské ochránce přírody, kteří pravidelně v zimním období labutě na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku přikrmují. Nabídnout můžete nejen materiální pomoc v podobě krmiva, ale i finanční dar, který bude věnován na pomoc opeřencům v zimním období včetně labutí. Poslat lze nejen dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč /, ale i výraznější finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 26.10.2011 17:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka