Na Rokycansku se objevil vzácný luňák hnědý

Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorování opeřenců na jarních tazích. Na obloze již lze v této době pozorovat řadu navrátilců, z nichž někteří již začínají hnízdit. Přesto zde ještě všechny ptačí druhy nemáme a je příjemné pozo...

Cílená propagace v Plzni

Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorování opeřenců na jarních tazích. Na obloze již lze v této době pozorovat řadu navrátilců, z nichž někteří již začínají hnízdit. Přesto zde ještě všechny ptačí druhy nemáme a je příjemné pozorovat návrat těch posledních, kteří u nás vyvádějí svá mláďata.
Právě k nim lze zařadit na Rokycansku poměrně vzácného dravce – luňáka hnědého, kterého v podvečerních hodinách pozorovali rokycanští ochránci přírody nedaleko Litohlav na Rokycansku. Jednalo se zřejmě o přetahujícího luňáka hnědého, který se pomalu vrací na hnízdiště, aby vyvedl svá mláďata. Bohužel na Rokycansku to zřejmě nebude, neboť nebyl doposud prokázán případ hnízdění tohoto dravce s rozpětím kolem 150 centimetrů.
Luňák hnědý je statný dravec s mírně vykrojeným ocasem, který se zdržuje v blízkosti vodních ploch, kde i hnízdí. Hnízdo si staví na vysokých stromech v rozsoše větví. Hnízdní kotlinku vystýlá trávou, listy, ale můžeme zde nalézt i různé hadříky či papírky. Hnízdění probíhá od dubna do června, přičemž v hnízdě bývají 2 a 3, vyjímečně 4 bílá vejce s ostře ohraničenými tmavými skvrnami. Samička na nich sedí 26 až 28 dnů a dalších zhruba 50 dnů zůstávají mláďata v péči rodičů. Pohlavně dospívají ve stáří dvou let. Potravou luňáků jsou především leklé ryby, mršiny, drobní obratlovci a hmyz.
I přesto, že je luňák hnědý na Rokycansku vzácnějším druhem, občas jej zde přece jen zahlédneme. Bývá to zpravidla v době jarního a podzimního tahu. Dnes se však zcela jistě vracel ze zimoviště, které leží v Africe.
Bez zajímavosti není jistě ani skutečnost, že u nás žijí dva druhy luňáků, výše zmiňovaný hnědý a pak ještě luňák červený, který má na rozdíl od hnědého hluboce vykrojený ocas, takže jej může poznat i člověk, který se luňákům příliš nevěnuje. I on bohužel patří mezi vzácné návštěvníky Rokycanska. Každopádně i krátkodobá přítomnost luňáka potěší, neboť je to další signál uzdravující se přírody, která se navíc probouzí. Na každém kroku je již znát, že jaro je zde. V přírodě jsou již k vidění první mláďata a na rostlinách i stromech je znát zvyšující se teplota. Vydáte-li se v této době do přírody, zcela jistě nebudete litovat. Přesto je potřeba dávat pozor, aby vlivem lidské zvědavosti nevyhasl právě rodící se život v přírodě. A k tomu, aby se tak nestávalo přispívají i členové Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech. Máte-li zájem i Vy přiložit ruku k dílu, je právě ta nevhodnější doba. Nemáte-li dostatek času, nevadí. Pomoci se dá i jinak, např. odesláním dárcovské sms zprávy ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zasláním finančního daru na číslo účtu 33553322/0800 s variabilním symbolem 29/01.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 26.04.2008 13:24



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka