Na Špičáku se o víkendu jede Evropský pohár ve sjezdu horských kol iXS EDC

Už o tomto víkendu 30.-31. července se v největším sportovním středisku v české části Šumavy na Špičáku, koná vrcholný podnik sezony - Evropský pohár v downhillu. Jde o jeden z šesti závodů letošního ročníku EP - série se dále jela/pojede v Itálii či Rakousku, finále je pak ve Francii. Je to jediný,...

Jarní servisní akce AUTO CB

Už o tomto víkendu 30.-31. července se v největším sportovním středisku v české části Šumavy na Špičáku, koná vrcholný podnik sezony - Evropský pohár v downhillu. Jde o jeden z šesti závodů letošního ročníku EP - série se dále jela/pojede v Itálii či Rakousku, finále je pak ve Francii. Je to jediný, takto významný závod zařazený do nejvyšší kategorie C1 Mezinárodní cyklistické federace UCI, který se uskuteční v České republice. Na cenách bude celkem vyplaceno 4000 eur. Ty budou rozděleny mezi 21 nejlepších – 8 mužů, 4 ženy a vždy po třech v kategoriích juniorů, juniorek a masters. Body získá 20 nejlepších závodníků v pořadí. Pro českou reprezentaci zároveň jde i o kvalifikační závod na mistrovství světa v Champery.

Na Špičáku se po loňské úspěšné premiéře pojede podnik EP již podruhé. „ Program začíná již v pátek 29.7. volným tréninkem všech kategorií. V sobotu 30.7. se mimo povinné tréninky jedou i kvalifikace a hlavní finálová část pak začíná v neděli 31.7. od 12,30 hodin,“ říká za organizátory majitel špičáckého střediska Vladimír Kasík. Pojede se na speciálně připravené trati Struggle, která měří 1750 metrů s převýšením 320 metrů. Ta svým profilem a parametry patří k vůbec nejlepším v ČR a řadí se i mezi špičkové tratě v rámci Evropy. „ Pro diváky je dostupná ve všech pasážích a nabízí skutečně atraktivní podívanou. Mezi prvními už ji otestoval i nejlepší český jezdec Adam Vágner, který bude na Špičáku závodit poprvé,“ dodal Kasík.

Zařazení do nejvyšší kategorie C1 se odrazilo na zvýšeném počtu přihlášených i kvalitě startovního pole. „ Přihlásilo se nám celkem 493 jezdů. Přičemž závazně (po zaplacení startovného) už startovní listina k dnešnímu dni (26.7.) čítá 243 jmen z 28 zemí světa. Je mezi nimi řada závodníků, kteří pravidelně jezdí i závody Světového poháru,“ vypočítává skvělou účast ředitel závodu Jiří Lutovský. Pozn. – další startující mohou přibýt, startovné se dá platit až v den zahájení závodu, horní limit je 450 jezdů. Přihlášeno je zatím 58 Čechů. Žen je pak prozatím celkem 41.

Pro srovnání - loni zde v půlce srpna startovalo 194 závodníků ze 14 zemí Evropy. V elitní kategorii zvítězil Švýcar Marcel Beer (zatím přihlášen bez úhrady startovného), z Čechů byl nejlepší Adam Stašek na 11. místě. Mezi ženami dominovala Němka Harriet Rücknagel. Jediná Češka na startu - Michala Lipová byla tehdy 12. ČR se vítězství dočkala v juniorské kategorii U17, kde všechna tři místa na stupních vítězů opanovali naši jezdci v čele s Ondřejem Štěpánkem (letos už bude na startu v elitní kategorii dospělých). Loni vidělo EP na Špičáku 4500 diváků, letos se očekává ještě vyšší zájem.

Mimo již výše uvedené jezdce patří letos k dalším zahraničním esům, jež si při závodech EP vyzkouší špičácký bikepark např. juniorský mistr světa Filip Polc ze Slovenska (jinak 30. muž světového žebříčku UCI), Markus Pekoll z Rakouska (13. místo světového žebříčku UCI, 3.místo iXS EDC 2011), Wyn Masters z Nového Zélandu (53. UCI) nebo Australan Joshua Button (46. na žebříčku UCI, 2. v rámci iXS EDC 2011). K dalším účastníkům z dalekých zemí se pak řadí jezdci Argentiny nebo USA.

Z Čechů pak na startu uvidíme mimo již zmíněné Adama Vágnera (např. 5 x mistr ČR, mnohonásobný vítěz Českého poháru, celkově 8. na ME 2007 v Řecku, několikrát skončil v první desítce či dvacítce v závodech SP) a v elitní kategorii debutujícího Ondřeje Štěpánka i například Matěje Charváta (mj. loňského mistra ČR, celkově 30. na MS 2010 a 9. z ME 2009).

Závod bude jedinečný také i tím, že zde mohou startovat jak profesionálové, tak i amatéři a poměřit své časy na stejné trati. Tyto kategorie jsou ale vyhodnoceny vždy zvlášť. Na iXS EDC není potřeba se nijak kvalifikovat. Registrovaní závodníci se přihlašují do kategorií Elite, amatéři bez registrace pak soutěží ve své kategorii. To platí v celém věkovém rozsahu od juniorů po masters. Novinkou letošního ročníku je možnost sledovat časy a pořadí on-line. Jezdci platí startovné, v němž mají zahrnutu 3denní jízdenku, vyhrazený prostor pro parkování či nocování.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 30.07.2011 05:36



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka