Na Šumavě chovají původní rybí druhy

Správa NP a CHKO Šumava obhospodařuje větší část rybářských revírů Národního parku Šumava již 15 let. Hlavní produkce rybí líhně je zaměřena na chov původních rybích druhů, které jsou v ekosystému NP žádoucí. Chceme takto dosáhnout přirozené rovnováhy rybích společenstev – jak druhové, tak i věkové....

Cílená propagace v Plzni

Správa NP a CHKO Šumava obhospodařuje větší část rybářských revírů Národního parku Šumava již 15 let. Hlavní produkce rybí líhně je zaměřena na chov původních rybích druhů, které jsou v ekosystému NP žádoucí. Chceme takto dosáhnout přirozené rovnováhy rybích společenstev – jak druhové, tak i věkové.
Před 15 lety rozhodlo Ministerstvo životního prostředí o převedení výkonu rybářského práva na větší části rybářských revírů Národního parku Šumava na Správu NP a CHKO Šumava.
Jednou z hlavních činností rybářského hospodaření je zarybňování a k tomu účelu slouží dvanáct let Rybí líheň Borová Lada. Ta se hlavně zabývá chovem původních druhů ryb. Od loňského roku je Správa NP a CHKO Šumava zařazena do Národního programu jako vlastník genetického zdroje zvířat – chov původní „šumavské“ populace pstruha obecného – forma potoční (Salmo trutta).
Od poloviny října pracovníci rybí líhně začali pstruha potočního vytírat. Během půl roku se z oplodněných jiker vylíhne plůdek a začátkem května se již vysazuje do těch nejmenších přítoků řek, kde se přirozeně vytírá (ztráty jsou však až 90 %). Další čtyři roky trvá, než jedinec pstruha dospěje a vrátí se do míst, kde byl vysazen, aby založil sám novou generaci.
Národní park Šumava má celkem šest rybářských revírů o celkové délce 84 km. Jen na 4 z nich (41,2 km) – Křemelná, Teplá Vltava, Řasnice a Studená Vltava - je možný výkon rybářského práva. Na zbývajících 42,8 km jsou vyhlášené chráněné rybí oblasti. Ve vodních tocích v NP Šumava se vyskytuje hlavně pstruh obecný, lipan podhorní, mník jednovousý, střevle potoční, vranka obecná a mihule potoční.
V letošním roce rybí líheň produkovala:

· 140 tisíc kusů plůdku pstruha obecného – potočního
· 30 tisíc kusů plůdku lipana podhorního
· 5 500 kusů ročka lipana podhorního
· 1 200 kusů ročka mníka jednovousého
· 1 200 kusů střevle potoční

Správa NP a CHKO Šumava provedla v roce 2009 ichtyologický průzkum na přítocích rybářských revírů – výsledky byly porovnány s průzkumem provedeném v roce 1996 na stejných lokalitách. Porovnáním bylo zjištěno, počet pstruha obecného, ale i ostatních druhů ryb, značně narostl.
„Hlavní povinnosti managementu rybářství NP Šumava doplňují také vzdělávací a propagační programy. V loňském roce bylo realizováno 15 odborných exkurzí o celkovém počtu 350 osob. Téměř 600 osob se účastnilo 14 prohlídek pro veřejnost, které byly spojeny s výkladem. Letos i v příštím roce Rybí líheň Borová Lada pro veřejnost i odborníky také k dispozici,“ řekl Josef Šperl, vedoucí rybí líhně.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.11.2010 14:05



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka