Na Šumavě likvidují před jarním rojením stromy s kůrovcem

Už podruhé jednal ve Vimperku kalamitní štáb Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Na tomto jednání byly řešeny zejména otázky týkající se aktuálního vývoje lýkožrouta smrkového v lesních porostech v majetku Správy NP a CHKO Šumava. "Od počátku roku bylo dosud (k 2.4. 2010)...

Cílená propagace v Plzni

Už podruhé jednal ve Vimperku kalamitní štáb Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Na tomto jednání byly řešeny zejména otázky týkající se aktuálního vývoje lýkožrouta smrkového v lesních porostech v majetku Správy NP a CHKO Šumava. "Od počátku roku bylo dosud (k 2.4. 2010) zpracováno 8 375 m3 kůrovcem napadených stromů. Zhruba 1 300 m3 je evidováno ke zpracování. Na uvedené množství kůrovcem napadeného dříví jsou zabezpečeny pracovní kapacity prostřednictvím systému LesIS v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Včas, před jarním rojením, zpracované napadené stromy efektivně pomáhají ke snížení přezimující populace kůrovců na začátku sezóny a výrazně ovlivní očekávanou gradaci lýkožrouta smrkového," říká Petr Kahuda z NP Šumava.
Množství obranných zařízení navržených k instalaci v lesích v majetku Správy NP a CHKO Šumava je cca 27 tisíc kusů. Tato zařízení (lapáky, lapače, trojnožky) jsou určena pro jarní rojení lýkožrouta smrkového a budou doplňována v průběhu roku podle vývoje lýkožrouta smrkového. Obranná zařízení napomáhají k tlumení gradace lýkožrouta smrkového, těžištěm obranných opatření však zůstává soustavné vyhledávání a včasné zpracování kůrovcem napadených stromů.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 12.04.2010 12:39



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka