Na Šumavě otevřeli novou běžeckou trasu

Letním i zimním návštěvníkům Šumavy začal včera oficiálně sloužit pětikilometrový úsek nově postavené cyklostezky z Gerlovy Hutě na Novou Hůrku nedaleko Železné Rudy.

Jarní servisní akce AUTO CB

Letním i zimním návštěvníkům Šumavy začal včera oficiálně sloužit pětikilometrový úsek nově postavené cyklostezky z Gerlovy Hutě na Novou Hůrku nedaleko Železné Rudy. Tři metry široká cyklostezka bude v zimě při dostatku sněhu strojově upravována a bude sloužit i jako trasa pro běžkaře, v mezidobí pro jízdy na in line bruslích nebo kolečkových lyžích, řekl ředitel Národního parku Šumava Alois Pavlíčko. Spolu s ním novou stezku i zimní běžkařskou sezonu v národním parku otevřela běžkyně Kateřina Neumannová.
Na celé Šumavě je podle mluvčího parku Radovana Holuba kolem 450 kilometrů běžeckých stop, z toho 320 kilometrů se udržuje. Podobnou délku mají i cyklostrasy. Neumannová, kterou nedostatek sněhu zatím nutil trénovat doma na kolečkových lyžích, by osobně nebyla proti lehkému zpoplatnění běžeckých stop. "Pokud by za to byly ty služby. Tratě by byly kdykoliv upravené a lidi by byli spokojení a zároveň by byla upravená parkoviště - je to normální v zahraničí, asi to bohužel bude muset být normální i u nás, jinak se těch kvalitních stop nedočkáme," poznamenala.
Nový úsek je vůbec první samostatný jízdní pás pro cyklisty v šumavském národním parku, jinak jsou tam pouze značené cyklotrasy, které vedou po místních a lesních komunikacích a cestách. Dnes zprovozněná část je prvním úsekem z plánované stezky, která má vést z Gerlovy Hutě přes Novou Hůrku do Prášil a Srní. Tento úsek by měl měřit kolem 35 kilometrů. V budoucnu by měla pokračovat výstavba ze Srní na Modravu a výhledově by se mohla propojit s jihočeskou částí tak, aby spojovala Železnou Rudu s Lipnem, popsal Pavlíčko. Celkové náklady na takovou stezku se odhadují na 100 milionů korun, vše záleží nejen na projektech, ale hlavně na financích.
Výstavba prvního pětikilometrového úseku v západočeské části Šumavy přišla bez DPH na víc než 18 milionů korun. Většinu peněz, přes 10,6 milionu korun, získal Plzeňský kraj jako příjemce dotace z evropského programu Interreg IIIA, národní park zaplatil přes 6,6 milionu korun a státní rozpočet přidal 711.000 korun. Trasa, které vede i přes mokřady, se začala stavět letos v červnu. Její součástí je také nové nástupní přírodní parkoviště v Gerlově Huti pro 50 osobních aut a zastávka autobusu.
Stezka má asfaltový povrch, kolem šesti mostků přes vodoteče a rašeliniště je povrch přírodní. Stavebníci tam museli počítat s až třiceticentimetrovými pohyby půdy například při jarním tání. Takové změny by živičný povrch stezky mohly potrhat.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 30.11.2006 15:29



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka