Na Šumavě se starají o zraněného vzácného kulíška

Ve Stanici pro handicapovaná zvířata Správy Národního parku Šumava se zotavuje kulíšek nejmenší - nejmenší sovička žijící na území Evropy. Díky péči pracovníků Správy Národního parku Šumava to vypadá, že se brzy vrátí do volné přírody. O velmi vzácného pacienta se starají pracovníci Stanice pro...

Cílená propagace v Plzni

Ve Stanici pro handicapovaná zvířata Správy Národního parku Šumava se zotavuje kulíšek nejmenší - nejmenší sovička žijící na území Evropy. Díky péči pracovníků Správy Národního parku Šumava to vypadá, že se brzy vrátí do volné přírody.
O velmi vzácného pacienta se starají pracovníci Stanice pro handicapovaná zvířata, kterou na Klášterci provozuje Správa Národního parku Šumava. Pečují zde o zraněného kulíška nejmenšího, což je nejmenší sova žijící na území Evropy. V rámci České republiky jde o silně ohrožený, zvláště chráněný druh, kterého u nás žije jen něco okolo jedné tisícovky párů.
Toto pondělí (4.června 2012) ho nalezli turisté mezi Borovou Ladou a Kvildou. „Narazil do jedoucího auta a měl poraněné levé oko a těžký otřes mozku. Což je poměrně závažné zranění. Naštěstí to vypadá, že všechno dobře dopadne a uzdraví se mu i oko, se kterým má teď problémy,“ říká Petr Juha, vedoucí Stanice pro handicapovaná zvířata Národního parku Šumava.
Za necelé tři dny na klášterecké stanici se díky správné péči rychle zmátořil a má se čile k světu. Naučil se přijímat potravu a každý den několikrát dostává z injekční stříkačky glukózu a z pinzety kuřecí maso. „První dva dny byl apatický, dnes už všechno pozoruje a taky mě svými drápy pěkně sevřel prst, je vidět že se mu vrací síla. Dělá nám velkou radost, že se uzdravuje,“ říká Petr Juha.
Naopak velký smutek vyvolalo u ošetřovatelů z Klášterce to, jak díky nezkušenosti člověka dopadl jejich předchozí pacient. Zhruba před týdnem se sem dostalo mládě jelena lesního, které ale brzy uhynulo. „Ten člověk co ho odnesl, udělal několik chyb. Zásadní byla ta, že koloucha nenechal na svém místě v péči jeho matky. Nejlepší ochrana mláďat je, když se jim člověk v přírodě opatrně vyhne a ponechá v klidu. To je pro čerstvě narozená mláďata nejlepší,“ říká Petr Juha.
Zajímavý host se na Klášterec dostal včera. Nebyl zraněný, nepotřeboval žádnou léčbu, přesto mu pracovníci Stanice pro handicapovaná zvířata zachránili život. I do jeho osudu předtím nepříznivě zasáhl jiný člověk.
Na Správu parku přinesl někdo v krabičce ptáče sýkorky koňadry. Podle svých slov ho našel na zemi. „Opět to byla velká chyba. Měl ho nechat tam, kde bylo, protože matka se o něj vždy správně postará. Pokud ho člověk odnese, zvíře často zahyne, nebo je odsouzené žít v zajetí,“ říká Petr Juha. „Lidé musí nalezená mláďata nechávat v přírodě. I když se jim zdají opuštěná, není to pravda,“ doplňuje. „Samozřejmě jiný případ je, když někdo nalezne zraněné zvíře, jako to bylo v případě kulíška nejmenšího. Pak je třeba vyhledat pomoc,“ uvádí jeho kolega ze Stanice pro handicapovaná zvířata Petr Toman.
V tomto případě měla malá sýkorka ale štěstí. „Pod střechou naší stanice má hnízdo rehek zahradní. Má teď na jaře čtyři mladé. Vylezl jsem po žebříku do hnízda a přidali tam další mládě, o které se teď starají,“ uzavírá Petr Toman.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 07.06.2012 12:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka