Na Šumavě si připomínají poustevníka Vintíře

Věřící z české a německé strany hranic si o víkendu v Hartmanicích na Klatovsku a nedaleké Dobré Vodě připomenou nejslavnějšího šumavského poustevníka Vintíře. V neděli se v kostele v Dobré Vodě slouží slavnostní česko-německá mše, v sobotu o Vintířovi přednáší historik Univerzity Karlovy Jana Royta.

Jarní servisní akce AUTO CB

Věřící z české a německé strany hranic si o víkendu v Hartmanicích na Klatovsku a nedaleké Dobré Vodě připomenou nejslavnějšího šumavského poustevníka Vintíře. V neděli se v kostele v Dobré Vodě slouží slavnostní česko-německá mše, v sobotu o Vintířovi přednáší historik Univerzity Karlovy Jana Royta. Poutě věnované této osobnosti z česko-bavorského pomezí se konají v Dobré Vodě dvakrát do roka. Říjnová připomíná výročí Vintířova úmrtí, řekl šumavský historik Vladimír Horpeniak.
Loni uplynulo 1050 let od narození a 960 let od úmrtí mnicha a poustevníka Vintíře, jeho odkaz a jméno na Šumavě stále žije. Kromě slavného poutního kostela, který je jako jediný na světě zasvěcen svatému Vintířovi, nese poustevníkovo jméno turistická stezka. Ačkoliv nebyl Vintíř oficiálně svatořečen, jen blahoslaven, hovoří se o něm jako o světci.
Sobotní přednáška s diapozitivy vypráví o mnichovi, který už na počátku 11. století vybudoval nejstarší zemskou obchodní stezku šumavským hvozdem, a spojil tak české knížectví se sousedním Bavorskem. Nedělní mše je v češtině a němčině a slouží jí emeritní biskup z Pasova a známá kulturní osobnost Bavorska Franz Eder. Bohoslužby se zúčastní také čeští a bavorští duchovní a zástupci klášterů v Niederaltaichu a Rohru.
Vintíř, který je v Německu známý jako Günther, byl významnou osobností své doby. Pocházel z bohatého šlechtického rodu v Duryňsku, řeholní slib složil v benediktinském klášteře v Niederaltaichu. Odtud podnikl misijní cesty a účastnil se aktivně politického života. Poslední léta trávil v poustevně na Březníku, kde 9. října 1045 zemřel. Jsou mu připisovány stovky zázraků. Dnes je na Březníku jeho kaple, poustevníkovo jméno nese také tamní pramen vody.
V 11. století vznikl Dobré Vodě na místech Vintířova působení kostel, ten současný je barokní. Kromě toho, že je jediný na světě zasvěcený svatému Vintířovi, od roku 2001 má i světově unikátní skleněný oltář. Dříve tam směřovaly tisíce věřících z Čech i Německa. Tradici ale přerušilo období, kdy Šumavu rozdělovala takzvaná železná opona. Novodobé poutě se na Dobré Vodě konají od 90. let 20. století a každoročně na ně míří stovky poutníků.





Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 07.10.2006 08:04



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka