Na zámku v Týnci bude školicí středisko

Plzeňští radní souhlasili s tím, aby v opravovaném zámku Týnec na Klatovsku vzniklo oborové školicí středisko.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňští radní souhlasili s tím, aby v opravovaném zámku Týnec na Klatovsku vzniklo oborové školicí středisko. Mají zájem na tom, aby byl tento barokní skvost, který kdysi zdevastovala armáda a nyní ho opravuje soukromý majitel, využíván veřejností. Rekonstrukci zámku podporuje kraj již několik let ročně částkou půl milionu korun. Řekl to radní Martin Baxa.
"Je to unikátní stavba vrcholného baroka, s velkým sálem a velkým počtem pokojů, nezachoval se zde ale žádný mobiliář. Objekt byl ještě před několika lety dost zničený. Současný majitel jej opravuje od roku 2000, takže zámku nyní nehrozí bezprostřední zkáza," uvedl Baxa.
Školicí středisko by mělo být zaměřeno na stavebnictví a jiné činnosti při záchraně památkových objektů. "Majitel uvažuje o tom, že by se v budoucnu stalo ze zámku umělecké centrum, kde by mohli výtvarní umělci pobývat a tvořit, kde by se konaly semináře," uvedl Baxa.
Týnec je vesnice jižně od Klatov. Dnešní zámek začal stavět na počátku 18. století Maxmilián Kolovrat-Krakovský. Ve starší literatuře se uvádělo, že architektem byl Jakub Auguston. Pravděpodobnější je ale zřejmě Giovanni Battista Alliprandi, jemuž stavbu nedávno připsal historik umění Mojmír Horyna. Kolovratové interiéry zámku nikdy nedokončili. V roce 1927 byl přestavěn novým majitelem na luxusní hotel, který však brzy zkrachoval. Ze zámku se stal sirotčinec. V socialistické éře využívala objekt armáda. V roce 2000 jej koupil sběratel umění Jan Pelánek a začal památku opravovat.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 20.07.2006 14:17



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka