Na západě Čech stoupl počet padělaných bankovek

Od počátku tohoto roku do současné doby ve srovnání se stejným loňským obdobím zaznamenali policisté v Plzeňském kraji více jak stoprocentní nárůst případů padělaných bankovek. Nejčastěji zadokumentovali policisté falešné bankovky v nominální hodnotě 100, 200, 500 a 1 000 korun. "Proto bychom ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Od počátku tohoto roku do současné doby ve srovnání se stejným loňským obdobím zaznamenali policisté v Plzeňském kraji více jak stoprocentní nárůst případů padělaných bankovek. Nejčastěji zadokumentovali policisté falešné bankovky v nominální hodnotě 100, 200, 500 a 1 000 korun. "Proto bychom chtěli širokou veřejnost varovat před možnými problémy, které by se v souvislosti s těmito případy mohly vyskytnout," říkají policejní mluvčí.
Na každé bankovce je právě kvůli ochraně před paděláním celá řada ochranných prvků, některé z nich může rozeznat běžný občan, jiné lze najít s využitím techniky, např. různých testerů. Mezi nejběžnější „techniku“ patří asi tužkový detektor (fix), který používají například podkladní. I když se jedná o poměrně nenáročnou pomůcku, asi ji pro svoji potřebu vlastní málokterý občan. Proto je dobře znát některé nejmarkantnější ochranné prvky, viditelné pouhým okem, které může rozeznat při běžném platebním styku téměř každý. Při laickém zjišťování pravosti bankovky doporučují odborníci bankovku prohlédnout z lícové i rubové strany a zaměřit se na vodoznak a ochranný okénkový proužek.
Vodoznak na bankovce jasně uvidíte, pokud ji přidržíte proti světlu. Je umístěný ve střední části širokého nepotištěného okraje bankovky a vždy ho tvoří portrét osobnosti vyobrazené na bankovce. Při pohledu z lícní strany je stranově obrácený oproti vytištěnému portrétu, tzn. že oba portréty, jak na vodoznaku, tak vytištěný na bankovce, jsou k sobě čelem. Ochranný okénkový proužek vyrobený z umělé metalizované hmoty a zapuštěný do papíru, vystupuje na lícní straně bankovky vždy po 5 mm na povrch papíru. Okénka stříbřité barvy jsou také dlouhá 5 mm a je na nich zdola nahoru čitelný negativní mikrotext označující nominální hodnotu bankovky. Při pohledu na bankovku vidíte pouze vystupující část proužku na lícní straně, při pohledu proti světlu je proužek vidět z obou stran jako souvislá tmavá linka s prosvítajícím mikrotextem. Zároveň se doporučuje nepřehlížet ani kvalitu papíru, tisku a barev a také velikost bankovky.
Pokud máte podezření, že bankovka, kterou jste obdrželi není pravá, nejste povinni ji přijmout. V případě, že jste takovou bankovku přijali, je nutné dodržet zákonný postup. Věc oznámit na nebližší služebnu policie nebo do některé banky. Důležité jsou všechny okolnosti, které provázely získání bankovky a tak je třeba počítat i s případným výslechem a sepsání všech těchto skutečností a odevzdáním předmětné bankovky nebo bankovek.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 10.03.2010 09:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka