Na západě Čech už na železničních přejezdech bouralo pět aut

Přeceňování vlastních možností a zároveň podceňování reálného nebezpečí způsobuje častokrát mnoho zbytečných komplikací, ke kterým na železnicích dochází. O častém a zbytečném riskování a hazardování svědčí i smutné údaje ze statistik. Od ledna do března tohoto roku zaznamenali západočeští...

Cílená propagace v Plzni

Přeceňování vlastních možností a zároveň podceňování reálného nebezpečí způsobuje častokrát mnoho zbytečných komplikací, ke kterým na železnicích dochází. O častém a zbytečném riskování a hazardování svědčí i smutné údaje ze statistik.

Od ledna do března tohoto roku zaznamenali západočeští policisté celkem 5 dopravních nehod, které se staly na železničních přejezdech, při nichž byla jedna osoba těžce zraněna a při kterých hmotná škoda dosáhla téměř půl milionu korun. Dvě dopravní nehody se staly na Karlovarsku a jednu takovou dopravní nehodu řešili policisté z Domažlic, Klatov a severního Plzeňska.

Neukáznění řidiči motorových vozidel na železničních přejezdech fatálním způsobem porušují hned několik ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten ukládá mimo jiné všem řidičům povinnost si před železničním přejezdem počínat zvlášť opatrně, zejména se pak musí přesvědčit, zda mohou železniční přejezd bezpečně přejet. Tuto klíčovou podmínku pro bezpečné přejetí kolejí však málokdo dodržuje.

Velice často se setkávají policisté s tím, že řidiči překračují nejvyšší povolenou rychlost před železničním přejezdem. Ve vzdálenosti 50 metrů před kolejemi smí jet řidič rychlostí max. 30 km v hodině. Pouze v případě, že na výstražném zařízení svítí bílé přerušované světlo, smí před železničním přejezdem jet rychlostí 50 km za hodinu.

V případě, že vozidlo zůstane stát na železničním přejezdu, musí jej řidič odstranit mimo trať a pokud je to nemožné, musí neprodleně učinit vše, aby strojvedoucí byl před nebezpečím včas varován. Důležité je také upozornit, že na přejezdu a v jeho těsné blízkosti se řidič nesmí otáčet a couvat, před přejezdem a na něm pak nesmí předjíždět.

Někteří lidé, zejména pak děti, si často neuvědomují rizika, která jsou spojena s provozem na železnici. V blízkosti železnice či přímo na trati, tak často vidíme hrát si děti, potulovat se mládež, která si svůj volný čas krátí např. sprejerstvím nebo osoby, které si i mimo vyznačené místo zkracují cestu přes železniční koleje.

Je důležité si uvědomit, že v blízkosti železnice si musí každý z nás počínat zvlášť opatrně, neboť pokud tak neučiní, riskuje své zdraví a v nejhorších případech i svůj vlastní život. Pro to, abychom takovým nešťastným událostem zabránili, je důležité dodržovat několik zásadních doporučení:

1. Pohybujte se vždy pouze ve vyhrazených prostorech, to znamená v nádražních halách, na . nástupištích apod.
2. Používejte podchodů a nadchodů, které jsou zde pro tyto účely vybudovány.
3. Nepřecházejte trať mimo vyhrazené přejezdy a přechody. Vlak totiž jezdí mnohem rychleji, než si někteří lidé myslí a nedokáže na místě hned zastavit, někdy k zastavení potřebuje i celý kilometr.
4. Pokud vstupujete na železniční přejezd, vždy se řádně rozhlédněte.
5. Nikdy nenechávejte pobíhat děti bez dozoru v blízkosti železnice či po vagónu, následky takového počínání by mohly mít tragický konec.
6. V žádném případě nevstupujte do kolejiště, pokud vlak nezastaví.
7. Na dvoukolejné trati nepřecházejte před nebo za vlakem.
8. Nesnažte se nastoupit do rozjíždějící vlaku či naopak vyskočit z vlaku, který ještě nezastavil.
9. Z vlaku vždy vystupujte na správnou stranu.

Zvlášť tragicky končí také případy, kdy se děti a mládež baví na železnicích např. tím způsobem, že přelézají vagóny. Je nutné si uvědomit, že napětí 25 000 voltů v trolejovém vedení je víc než 100x vyšší než to, které je v našich zásuvkách doma. Elektrickým proudem může být zasažen člověk i v tom případě, kdy se přímo nedotkne vodiče, ale vyskytne se v takové blízkosti, že dojde k přeskočení elektrického náboje.V lepším případě člověk utrpí těžká zranění, v tom horším může přijít i o život.

Zejména děti a mládež bychom také chtěli upozornit na to, že se nevyplácí naklánět se z okna jedoucího vlaku, zneužívat záchrannou brzdu či házet na jedoucí vlaky či na koleje kameny či jiné předměty.

O správném chování na železnicích a o tragických událostech na nich bude informovat veřejnost projekt Preventivní vlak Českých drah, jehož partnerem je i Policie České republiky.

Projekt je zaměřen na mladé lidi ve věku 13 až 19 let, kteří jsou podle statistik nejohroženější skupinou. Preventivní vlak můžete navštívit ve čtvrtek 23. dubna na hlavním vlakovém nádraží v Plzni , a to přibližně od 7:30hod. do odpoledních hodin, a nebo o den později, tedy v pátek 24. dubna, na vlakovém nádraží v Rokycanech, kde jej budete moci navštívit od osmi hodin rovněž do odpoledne.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 26.04.2009 11:07



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka