Národní park Šumava má novou grafiku

Na správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vznikl nový grafický manuál.

Jarní servisní akce AUTO CB

Na správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vznikl nový grafický manuál. Jeho cílem je jednotná prezentace Národního parku Šumava navenek. Od propagačních materiálů přes dopisní papíry, počítačové prezentace až po jmenovky na oděvech terénních pracovníků. Jde o to, aby materiály parku byly rychle a jasně identifikovatelné. Podle nového grafického manuálu už bylo vytvořeno několik informačních materiálů, tzv. skládaček. Skládačka s názvem Fauna Šumavy, která nedávno vyšla, má hned na obálce několik charakteristických grafických znaků. Nahoře je v definovaných barevných pruzích nově přijatý slogan „Krok s přírodou“, logo správy NP a CHKOŠ a titul (případně podtitul). Pod ním velký obrázek - fotografie, ve spodním pruhu pak odkaz na webové stránky a ikonka, podle níž lze zjistit, o jakou jazykovou verzi jde.
Grafický manuál variantně zpracovává i to, že bezplatné informační materiály, dostupné na informačních střediscích parku, budou dvoubarevné a prodejné materiály plnobarevné. „Návštěvníci by měli na první pohled poznat, že jde o materiál správy NP a CHKO Šumava. Jde nám o identitu a jednotný prezentační styl organizace,“ říká odborná pracovnice správy NP a CHKOŠ Marie Kubásková, která byla za přípravu nového grafického manuálu odpovědná.
Grafický manuál bude v NPŠ závazně platit od 1.10. tohoto roku.
Vypracovali ho Petr Kolář a Martin Kutálek z horažďovického grafického studia. Manuál vznikal necelý rok. Obsahuje osm bloků, z nichž část týkající se venkovní orientační grafiky a terénního značení bude ještě doplněna. Přijetí grafického manuálu bude mít zásadní vliv i na vzhled i obsah webových stránek parku. Všechny věci však nové nejsou. Součástí grafického manuálu je také typické, vžité logo Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Uvažovalo se sice o jeho změně, ale nakonec na správě parku převládl názor, že staré logo má svou platnost a tradici, takže došlo jen k jeho grafickému vyčištění. Na logu parku je vidět typický, takřka symbolický obrys dvou šumavských vrcholů – může to být obrys Boubína s Bobíkem, Velkého a Malého Roklanu, Velkého a Malého Ostrého nebo jiného šumavského dvouvrcholu v pozadí. V popředí jsou dva zelené a jeden odumírající vlajkový smrk, původně symbolizující přírodní procesy na rašeliništích Šumavy. Dnes, v době klimatických změn a debat o tom, co je „živý“ a co „mrtvý“ les, nabývá význam tohoto uschlého stromu další, v době vzniku loga netušený význam. Umožnění průběhu přírodních procesů na celistvé ploše je přitom základním znakem národních parků a NPŠ nemůže být výjimkou. Historické logo parku tyto procesy trefně charakterizuje.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 30.08.2005 17:35




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka