Nejlepší dětská díla otevřela sezonu na Klenové

Nejlepší díla, která v uplynulém roce vytvořily děti ze základních uměleckých škol v Plzeňském kraji, otevřela hlavní návštěvnickou sezonu v galerii v zámku Klenová na Klatovsku. Do čtvrtého ročníku přehlídky Cesta se zapojily děti ze šesti uměleckých škol, to je proti loňsku dvojnásobek.

Jarní servisní akce AUTO CB

Nejlepší díla, která v uplynulém roce vytvořily děti ze základních uměleckých škol v Plzeňském kraji, otevřela hlavní návštěvnickou sezonu v galerii v zámku Klenová na Klatovsku. Do čtvrtého ročníku přehlídky Cesta se zapojily děti ze šesti uměleckých škol, to je proti loňsku dvojnásobek, řekl ředitel Galerie Klatovy/Klenová Marcel Fišer.
Krajská přehlídka dětských výtvarných prací patří podle něj k unikátním projektům. Pořádají se sice různé přehlídky, i celostátní s výběrovými koly, ale podobná s krajským rozměrem je ojedinělá. Také se tyto výstavy většinou nekonají v opravdové galerii tohoto typu a významu, tvrdí Fišer.
Výtvarné práce dětí mají přitom vysokou úroveň. Letos v Klenové vystavují žáci čtyř uměleckých škol v Plzni a dále z Klatov a Starého Plzence. Převážně plošné práce vytvořily děti různými výtvarnými technikami jakou součást školních projektů. Jsou tu například ilustrace k řeckým bájím nebo živly.
Výstava je zajímavá i v tom, že je to jakési oživení galerie, dostanou se sem i jiní lidé, kteří by sem jinak nepřišli, míní galerista. Přehlídka Cesta je pro děti spojená také s oceněním. Odborná porota i sami návštěvníci rozhodnou svými hlasy o udělení zlaté, stříbrné a bronzové palety Vilmy Vrbové-Kotrbové. Ocenění nese jméno významné umělkyně, která v minulosti v Klenové žila a tvořila a pro kterou byly děti hlavním tématem jejích prací. Nejvýše oceněná práce natrvalo zůstane vystavena na chodbě zámku jako práce minulých vítězů.
Plzeň by letos ráda v centru města hostila rozsáhlou výstavu velkoformátových fotografií Země krásná neznámá - Planeta pohledem shůry od francouzského fotografa Yanna Arthuse Bertranda. Výstava putuje po celém světě a loni na pražské Kampě ji vidělo přes 1,3 milionu lidí. Plzeňští radní ve čtvrtek schválili záměr akci pořádat, město ale musí najít sponzory a partnery, kteří by se na realizaci finančně podíleli, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS).
Náklady na umístění 120 fotografií o rozměrech 180 krát 120 centimetrů v centru města jsou 3,5 milionu korun. Magistrát by podle náměstkyně mohl asi milion korun získat ze svého fondu životního prostředí, část nákladů by pokryl také zajištěním některých služeb, například dohledu na expozici městkou policií a podobně. "Potřebovali bychom sehnat od partnerů asi dva miliony korun," řekla Krejsová.
Výstava snímků zachycujících Zemi ve všech přirozených i člověkem změněných podobách by měla být rozmístěna pod širým nebem v okruhu parků lemujících centrum města. Každá fotografie je nasvícená, takže je možné je obdivovat i v noci. Expozice nemá podle Krejsové jen velký umělecký dopad, má i silný výchovný a ekologický podtext. "Upozorňuje na to, jak se k přírodě chováme a jak vypadá příroda, která je lidským konáním téměř nedotčená," popsala.
Pokud se vše podaří uskutečnit, výstava by měla být zdarma přístupná 24 hodin denně, sedm dní v týdnu po celou letní sezonu - zhruba od začátku června do konce září. Měl by to být atraktivní magnet pro turisty i výukový prostředek například pro školy.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 02.04.2007 13:27



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka