Nejlepší v třídění odpadů v Plzeňském kraji jsou Štěnovice a Hamry

Minulý týden byly v rámci národní konference ODPADY 2009 v Plzni slavnostně vyhlášeny výsledky již čtvrtého ročníku krajské soutěže měst a obcí na podporu třídění odpadů pod názvem „My už třídit umíme!“. Soutěž vyhlásil Plzeňský kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, ve spolupráci...

Soutěž vyhlásil Plzeňský kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, které realizují v našem kraji již šestým rokem projekt na podporu třídění odpadů. Na vyhlášení soutěže se rovněž podílí krajské Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Cílem soutěže je více zapojit samosprávy obcí v čele se starosty do aktivit odpadového hospodářství (konkrétně třídění obalových složek odpadů, především pak papíru, skla, plastů a nápojového kartónu) a vyhlásit nejlepší města a obce v této důležité aktivitě související s životním prostředím Plzeňského krajem, která neodmyslitelně patří k aktivitě měst a obcí a především jejích obyvatel. Hlavním cílem je sdělit, kteří obyvatelé měst a obcí v Plzeňském kraji jsou v třídění odpadů nejlepší.

V předchozích ročnících obce a města projevila o účast v soutěži mimořádně velký zájem. Stejně jako v loňském, se ani v letošním ročníku obce do soutěže nemusely samy přihlašovat, automaticky byly do soutěže zařazeny všechny obce a města kraje zapojené do systému třídění odpadů provozovaného společností EKO-KOM, tedy soutěže se zúčastnilo více než 460 obcí a měst kraje. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií, v první kategorii soutěžily obce do 1000 obyvatel, ve druhé pak města a obce nad 1000 obyvatel. Městské obvody statutárního města Plzně byly rovněž zařazeny do soutěže do jednotlivých kategorií podle počtu svých obyvatel.

V prvním kole se hodnotila statistická a samotnými obcemi vykazovaná data, především produkce vytříděných odpadů a odpadů obalů na jednoho obyvatele, hustota sítě kontejnerů na separovaný odpad, kolik a jaké komodity využitelných odpadů obec či město sbírá nebo počet obyvatel obce na příslušný počet kontejnerů na tříděný odpad. Hodnotila se data za druhé pololetí roku 2008 a první pololetí roku letošního. Tyto indikátory se promítly do stanovení pořadí obcí v obou kategoriích.

Do druhého kola pak podle stanoveného pořadí postoupilo 15 nejlepších malých obcí do tisíce obyvatel a 10 nejlepších obcí a měst nad tisíc obyvatel. Tyto obce a města navštívila (bez vědomí vedení obce) odborná komise složená ze zástupců vyhlašovatelů soutěže a hodnotila umístění kontejnerů a sběrných stání na vytříděný odpad, čistotu okolo kontejnerů včetně čistoty samotných kontejnerů či např.zda na kontejneru jsou pro obyvatele informace o tom, který vytříděný odpad lze do kontejneru vhazovat.

A JAKÉ JSOU VÝSLEDKY SOUTĚŽE V ROCE 2009?

V KATEGORII MALÝCH OBCÍ DO 1000 OBYVATEL JE POŘADÍ NÁSLEDUJÍCÍ:
Na prvním místě se umístila a nejlepší v třídění odpadů v Plzeňském kraji je obec Hamry v Okresu Klatovy, následována obcí Stichov na Domažlicku a obcí Modrava.

V KATEGORII VELKÝCH OBCÍ NAD 1000 OBYVATEL JE POŘADÍ NÁSLEDUJÍCÍ:

První místo patří Štěnovicím, druhé místo získala Železná Ruda, třetí skončil Zbůch.

Každá obec obdržela symboly podpory třídění - speciální keramické soupravy symbolizují třídění odpadů a písemné ocenění (diplomy), první tři obce z každé kategorie kromě toho obdržely finanční odměny, obce na prvním místě (tedy Hamry a Štěnovice) získaly finanční odměnu ve výši 35 tisíc Kč, obce na druhých místech 25 tisíc Kč a obce na třetích místech obou kategorií částku ve výši 15 tisíc Kč.

Plzeňský kraj je druhým nejlepším krajem v třídění odpadů v České republice za rok 2008! Suverénně nejlepší je v třídění plastů ze všech krajů v České republice. Každý obyvatel kraje vytřídil v loňském roce 10,3 kg plastů, který byl dále využit pro výrobu nových výrobků. Průměr České republiky je jen 7,7 kg. Kraj je výborný (a tedy první v republice) rovněž i v třídění skla, zejména barevného (tzv. směsi), kterého každý obyvatel kraje v loňském roce vytřídil 11,6 kg a spolu s bílým sklem to bylo 12,5 kilogramu na obyvatele za rok 2008. Celkově je Plzeňský kraj v oblasti třídění odpadů v republice za rok 2008 druhý nejlepší těsně po hlavním městě Praze! Každý obyvatel kraje v loňském roce vytřídil 42,2 Kg papíru, skla, plastů a nápojového kartónu. Průměr České republiky je o více jak šest kilogramů nižší.