Největší a nejstarší mláďata má bojovný čapí pár z Kdyně

V minulém týdnu proběhla pravidelná kontrola plzeňskými zvířecími záchranáři sledovaných hnízd čápa bílého a kroužkování mláďat tohoto zajímavého ptačího druhu. Kroužkování čápů bílých se většinou provádí v třetím až čtvrtém týdnu po vylíhnutí mláďat. "V kalendáři to pak vychází na první a druh...

Cílená propagace v Plzni

V minulém týdnu proběhla pravidelná kontrola plzeňskými zvířecími záchranáři sledovaných hnízd čápa bílého a kroužkování mláďat tohoto zajímavého ptačího druhu. Kroužkování čápů bílých se většinou provádí v třetím až čtvrtém týdnu po vylíhnutí mláďat. "V kalendáři to pak vychází na první a druhý červnový týden, přičemž většinou jezdíme celý jeden den a zkontrolujeme přes 80% hnízd na námi sledovaném území bývalých okresů TC, DO, PJ a PS. Celkem se jedná cca o 50 hnízd, hnízdišť a lokalit, na kterých bylo okroužkováno 48 mláďat.," líčí šéf Karel Makoň.
Letošní sezóna však čápům příliš nepřála, a tak většinou na jednom hnízdě byla jedno, dvě, tři, maximálně čtyři mláďata. Rovněž některá historicky známá a tradičně obsazená hnízdiště letos zela prázdnotou, což ochánce nepříjemně překvapilo. Taková situace nastala například v Dobřanech, kde letos nevyseděl mláďata ani jeden čapí pár. Podobně tomu bylo i na lokalitách, kde čápi už nehnízdí několik let (Plzeň – ZOO, Čemíny, Plasy, Bor u Tachova – zámek, Planá – nemocnice, Brod nad Tichou, Stráž, Souměř, Domažlice) a nebo kde mívali zaručeně největší počty mláďat (Chodová Planá, Hlinné, Dlouhý Újezd, Zadní Chodov, Bor u Tachova – střechy Homolka) a letos málo či nic.
"Na druhou stranu nás potěšilo nové hnízdo v Líních a prvně jsme kroužkovali i v Novém Kramolíně. Největší a nejstarší mláďata měl tradičně nejbojovnější čapí pár z Kdyně, přičemž mláďat už byla na hnízdě tak velká, že se je nepodařilo okroužkovat. Nejmenší mláďat bylo na hnízdě v Postřekově, kde byl zjara souboj dospělých čápů a původní pár byl vytlačen párem jiným."
Co se dlouhodobého trendu u čápů bílých týká, tak lze říci, že populace čápa bílého v kraji poměrně kolísá a že počty obsazených hnízd a vyvedených mláďat klesají. Co je přesnou příčinou se lze pouze dohadovat, ale pravděpodobně velkou roli hrají potravní zdroje, změny krajiny a počasí.

Součástí kontroly a kroužkování čápů bílých bylo vytipování a výběr náhradních hnízd, do kterých by mohla být adoptována tři námi vylíhnutá a odchovaná mláďata. To se podařilo a mláďata byla hned druhý den do hnízd přistrčena. Konkrétně se jednalo o hnízdo v Plané (2+1), v Zadním Chodově (2+1) a Boru u Tachova (1+1).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 26.06.2012 14:09



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka