Němci navštěvují levné české řemeslníky

Němci, ale i Nizozemci a Rakušané, stále častěji navštěvují v českém příhraničí čalouníky, tesaře, kadeřnice a opraváře. Za levnými řemeslníky jezdí stovky kilometrů.

Cílená propagace v Plzni

Němci, ale i Nizozemci a Rakušané, stále častěji navštěvují v českém příhraničí čalouníky, tesaře, kadeřnice a opraváře. Za levnými řemeslníky jezdí stovky kilometrů. Napsaly to Deníky Bohemia.
Opraváři hudebních nástrojů Stanislavu Fořtovi z Kraslic na Sokolovsku platí cizinci ani ne polovinu oproti německým mechanikům. Zákazníci se mu pravidelně vracejí. "Mnozí neváhají jet až 500 kilometrů," uvedl Fořt pro Deníky. Bez Němců, Nizozemců a Rakušanů, kteří tvoří přes 90 procent klientely, by jeho firma nemohla existovat. Potvrdila to také majitelka kadeřnictví v Chebu, kde významný podíl klientely zhruba 40 provozoven tvoří Němci.
Na Klatovsku a Plzeňsku kontaktují cizinci malíře pokojů, čalouníky, truhláře a nejrůznější opraváře. Zejména jde o obyvatele Bavorska, kteří jezdí až do Plzně. Malíř a natěrač Karel Zukal z Dlouhé Vsi uvedl, že by práci v Německu našel okamžitě, ale musel by pracovat načerno. V Německu si místní firma účtuje až 22 euro za hodinu (620 korun), Češi 12 euro (340 Kč), řekl.
Majitel truhlářství v Nýrsku na Klatovsku ale tvrdí, že rozdíly v cenách už nejsou tak velké. Řemeslníci uvedli, že někomu pomohla reklama, jinému to, že do oblasti zabloudil turista, který pak dílnu doporučil svým známým.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.08.2006 10:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka