Němčovice a Štěnovice nejlíp třídí odpad

V pátek byly v rámci VIII.řádného sněmu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, největšího sdružení měst a obcí v kraji (147 členských měst a obcí), slavnostně vyhlášeny výsledky krajské soutěže měst a obcí na podporu třídění odpadů pod názvem „My už třídit umíme!“.

Jarní servisní akce AUTO CB

V pátek byly v rámci VIII.řádného sněmu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, největšího sdružení měst a obcí v kraji (147 členských měst a obcí), slavnostně vyhlášeny výsledky krajské soutěže měst a obcí na podporu třídění odpadů pod názvem „My už třídit umíme!“.

Soutěž vyhlásil Plzeňský kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, které realizují v našem kraji již čtvrtým rokem projekt na podporu třídění odpadů. Projekt koordinovala a organizovala právě Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje. Jednou z mnoha aktivit celé kampaně byla soutěž mezi městy a obcemi, která byla vyhlášena na konci I. Pololetí roku 2006jejímž cílem je více zapojit samosprávy obcí v čele se starosty do aktivit odpadového hospodářství a konkrétně třídění obalových složek odpadů, především pak papíru, skla, plastů a nápojového kartónu.

Obce a města projevila o účast v soutěži mimořádně velký zájem, který organizátoři nečekali. Do soutěže se přihlásilo celkem 146 měst a obcí Plzeňského kraje z celkových 440 měst a obcí, které jsou v našem kraji zapojeny do systému zpětného odběru obalů EKO-KOM.

Do soutěže se přihlásily jak malé obce, které mají několik desítek či stovek obyvatel, tak rovněž velká města v kraji. Do soutěže se rovněž přihlásily i městské obvody statutárního města Plzně, mimo jiné všechny čtyři největší městské obvody a rovněž další tři menší obvody města Plzně.

Obce byly rozděleny do dvou kategorií podle počtu obyvatel, v první kategorii byly obce (v případě statutárního města Plzně pak městské obvody) do jednoho tisíce obyvatel a ve druhé pak obce, respektive města, která mají více než jeden tisíc obyvatel (rovněž včetně městských obvodů statutárního města Plzně). Všechny přihlášené obce a města byly povinny v prvním kole soutěže vyplnit jednoduchý dotazník, který popisuje jejich systém třídění odpadů včetně informačních aktivit, které obec vyvíjí pro to, aby zapojovaly obyvatele do systému správného nakládání s odpady. V dotazníku bylo hodnoceno celkem osm kritérií popisující uvedené aktivity.

Do druhého-užšího kola soutěže bylo vybráno 10 nejlepších obcí nad tisíc obyvatel a 15 nejlepších obcí do tisíce obyvatel. Všechny tyto obce navštívila hodnotící komise soutěže složená ze zástupců společnosti EKO-KOM a Plzeňského kraje, aby zjistila, zda údaje uvedené v dotaznících jsou pravdivé. Například sledovala přímo systém nakládání s vytříděnými odpady v obci, jako čistotu sběrných nádob, informace o správném třídění na nádobách nebo čistotu okolo sběrných nádob na vytříděné složky odpadů papíru, skla, plastů či nápojových kartónů.

Cílem soutěže bylo ještě více upozornit samosprávy obcí na skutečnost potřeby třídění a správného nakládání s odpady tak, aby obce i nadále a ve větší míře zkvalitňovaly systémy a možnosti třídění odpadů pro svoje obyvatele a tím se do třídění odpadů zapojovalo více obyvatel.

A JAKÉ JSOU VÝSLEDKY SOUTĚŽE?


V KATEGORII MALÝCH OBCÍ DO 1000 OBYVATEL JE POŘADÍ NÁSLEDUJÍCÍ:

NA PRVNÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILA OBEC NĚMČOVICE Z OKRESU ROKYCANY:

NA DRUHÉM MÍSTĚ SE UMÍSTILA OBEC DOLNÍ LUKAVICE Z OKRESU PLZEŇ-JIH:

NA TŘETÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILA OBEC ŠTICHOV Z OKRESU DOMAŽLICE:


POŘADÍ NA DALŠÍCH MÍSTECH:

4. místo obec Všekary 9. místo obec Trhanov
5. místo obec Chocomyšl 10. místo obec Ejpovice
6,. místo obec Křenovy 11. místo obec Zahořany
7. místo obec Česká Kubice 12. místo obec Sebečice
8. místo obec Skomelno 13. místo obec Hamry
14. místo obec Kamenný Újezd
15. místo obec Hvozd



V KATEGORII VELKÝCH OBCÍ NAD 1000 OBYVATEL JE POŘADÍ NÁSLEDUJÍCÍ:


NA PRVNÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILA OBEC ŠTĚNOVICE Z OKRESU PLZEŇ-JIH:

NA DRUHÉM MÍSTĚ SE UMÍSTILO MĚSTO HORŠOVSKÝ TÝN Z OKRESU DOMAŽLICE:

NA TŘETÍM MÍSTĚ SE UMÍSTILO MĚSTO DOMAŽLICE


POŘADÍ NA DALŠÍCH MÍSTECH:

4. místo město Dobřany
5. místo město Horní Bříza
6,. místo město Tachov
7. místo město Starý Plzenec
8. místo město Přeštice
9. místo obec Plasy
10. místo obec Kralovice


Každá obec obdržela symbol podpory třídění - speciální keramickou popelničku a diplom (ocenění), první tři obce z každé kategorie kromě toho obdržely finanční odměny prostřednictvím symbolických šeků, na základě kterých si obec sama vybere co za částku uvedenou na šeku potřebuje pro svoji činnost či rozvoj. Obec na prvním místě získala finanční odměnu ve výši 15 tisíc Kč, druhá obec 10 tisíc Kč a třetí obec 5 tisíc Kč.
Ceny předávaly obcím zástupci Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (předseda Sdružení Jaroslav Perlík, místopředseda Sdružení Jan Látka a předseda komise ŽP Sdružení Ing. Libor Picka), zástupce Plzeňského kraje (náměstek hejtmana Ing. Vladislav Vilímec) a zástupce společnosti EKO-KOM,a.s. (Luděk Konigsmark, vedoucí regionální manažer společnosti).




Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 14.10.2006 18:28



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka