Nemocnice v Plzni léčí hnisající rány larvami

Hnisající rány léčí interní klinika plzeňské fakultní nemocnice larvami mouchy. Sestra vloží do rány 300 dva milimetry dlouhých bílých sterilních larev mouchy bzučivky, Lucilia sericata. Ránu pak uzavře, aby se živočichové nemohli přesunout na jiné části těla.

Cílená propagace v Plzni

Hnisající rány léčí interní klinika plzeňské fakultní nemocnice larvami mouchy. Sestra vloží do rány 300 dva milimetry dlouhých bílých sterilních larev mouchy bzučivky, Lucilia sericata. Ránu pak uzavře, aby se živočichové nemohli přesunout na jiné části těla. Larvy se "živí" hnisem a ránu čistí. Napsal to Plzeňský deník.
"Konzumují pouze mrtvou tkáň, živé buňky nepoškozují," řekla zdravotní sestra Miloslava Jílková, která tuto starou a před čtyřmi lety v ČR oficiálně uznanou metodu léčení do nemocnice přinesla. Po čtyřech dnech ránu otevře a hnis už tam není. Délka larev se ale téměř zdesetinásobí.
"Pracuji s diabetiky, u nichž se rány hojí velmi těžce s častými návštěvami lékaře a převazy," řekla sestra. S pomocí larev je vyčištěna nejdéle do čtyř dnů a zahojená do týdne.
Sestra používá metodu od září, odkdy úspěšně pomohla pěti pacientům. Dodavatelem mikroorganizmů je firma sídlící nedaleko Prahy. "S výsledky metody jsem spokojen, protože když se používají tradiční léčiva, dezinfekční prostředky a léčivé masti, zůstává rána u některých pacientů otevřená i několik let," řekl přednosta kliniky Jan Filipovský.
Zdravotní pojišťovna zatím metodu nehradí. Za 300 larev zaplatí pacient 1800 korun, když je rána menší, tak méně. Metodu již používá také například semilská nemocnice.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 10.06.2007 18:06



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka