Nemocnice v Sušici bude v mírném zisku

Městská nemocnice v Sušici, která je určena pro 40.000 obyvatel z příhraničí, bude letos v mírném zisku. Po loňsku je to podruhé od roku 1998, odkdy funguje jako obecně prospěšná firma. Zařízení se 160 lůžky nemá problémy s nedostatkem lékařů, oddělení má obsazené. Na provoz nedostává žádné dotace.

Jarní servisní akce AUTO CB

Městská nemocnice v Sušici, která je určena pro 40.000 obyvatel z příhraničí, bude letos v mírném zisku. Po loňsku je to podruhé od roku 1998, odkdy funguje jako obecně prospěšná firma. Zařízení se 160 lůžky nemá problémy s nedostatkem lékařů, oddělení má obsazené. Na provoz nedostává žádné dotace. Lékaři mají přesto platy shodné s celostátním průměrem, jsou však více vytíženi, řekl ředitel Jiří Rašek.
"Zhruba 120 sester je ale výrazně pod celostátním průměrem, zhruba o 4000 korun," řekl ředitel. Podle něj je nemocnice nemůže zaplatit, neboť by se dostala do ztráty. Přesto je jejich fluktuace nízká.
Nemocnice prošla v roce 2001 restrukturalizací, výrazně zvýšila příjmy za péči, náklady se zvedly jen o 30 procent. Sestěhovala lůžka do jedné budovy a zefektivnila je. Od roku 2001 držela platy a až loni je zvýšila. Za čtyři roky prověřila všechny smlouvy s dodavateli, dále zvyšovala výkonnost, což se projevilo v roce 2003 zvýšenou pětimilionovou ztrátou, neboť výkony nepokryly platby pojišťoven. "Přesto se to vyplatilo," uvedl Rašek.
Nepociťuje, že by tuto menší nemocnici zdravotní pojišťovny nějak znevýhodňovaly oproti velkým zařízením. Podobně většina dodavatelů zdravotnického materiálu poskytuje také menšímu zařízení slevy. "Pokud ne, tak opakujeme výběrová řízení," vysvětlil Rašek. Na nákup léků má smlouvy s místní lékárnou a ceny nemá horší než velcí odběratelé.
"Po deseti měsících jsme v zisku 80.000 korun, ale zatím nemáme od pojišťoven vyúčtování k poslednímu listopadu," uvedl. Tvrdé limity na předepisování léků a na vyžádanou péči mohou způsobit, že zařízení bude muset nějaké peníze vracet. "Nechovali jsme se jako praktičtí lékaři, kteří začali pacienty odmítat a posílali je do nemocnic," uvedl ředitel.
Od města dostává pouze pět milionů korun na investice. Radnice dále vrací nemocnici nájem ve výši zhruba 900.000 korun, který se rozpustí do vybavení oddělení. Při nákupu přístrojů spoléhá nemocnice také na nadace a sponzory. Předloni získala jeden milion korun, letos to bude asi polovina.
Vytíženost lůžek je 85 procent, u léčebny dlouhodobě nemocných s 65 postelemi 90 procent. Průměrná doba léčení je sedm až osm dní.
Zařízení je prvním záchytným místem pro obyvatele šumavských vísek v oborech chirurgie a interny. Nejbližší nemocnice jsou v Klatovech a Strakonicích, což je 50 až 70 kilometrů daleko. "Ministerstvo i krajský úřad nám několikrát potvrdily, že s touto nemocnicí počítají," uvedl Rašek. Nemocnice prošla v letech 2000 a 2001 přestavbou za 146 milionů korun, 90 milionů hradilo město půjčkou. Pět budov sestěhovala nemocnice do jedné.
Loňský obrat zařízení s 230 zaměstnanci činil 105 milionů korun, letos má být o pět milionů vyšší, přičemž záleží na vyúčtování od pojišťoven.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 20.11.2006 15:32



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka