Nemocnice vykázaly ztrátu devět miliónů korun

Devět miliónů korun - taková je ztráta čtyř okresních nemocnic a dvou zařízení následné péče v Plzeňském kraji za první pololetí letošního roku.

Cílená propagace v Plzni

Devět miliónů korun, taková je ztráta čtyř okresních nemocnic a dvou zařízení následné péče v Plzeňském kraji za první pololetí letošního roku.
Kraj od ledna špitály převedl na obchodní společnosti a minusové položky se podařilo výrazně snížit - v půlce loňského roku dosahovaly téměř padesáti miliónů.
"Ukazuje se, že transformace někdejších okresních nemocnic z příspěvkových organizací na obchodní subjekty byl krok správným směrem," řekl hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS). Plzeňský kraj byl první, který se k reorganizaci vloni odhodlal. V současnosti vystupuje jako jediný akcionář nových společností. "Pokud bychom zůstali u starého systému, ztráty by narůstaly a mohlo by dojít k omezení lékařské péče, teď se naopak daří udržet veškerá oddělení," upozornil hejtman.
Z pěti nemocnic zůstaly v pololetí v mínusu dvě - Klatovy a Rokycany. "Je to dáno ztrátami v předchozích obdobích. Roční obrat těchto nemocnic není takový, aby je během půl roku dokázaly úplně umazat," míní hejtman. Nemocnice v Klatovech má v pololetním hospodářském výsledku za minusem 9,3 miliónu korun, před rokem to bylo 29,6 miliónu, na konci roku 2002 dokonce 51 miliónů. Rokycany snížily za rok ztrátu z 11,5 miliónu na 3,3 miliónu.
"Ztrátu snižujeme, navíc nemáme dluhy. Naopak v pozici dlužníků jsou nyní zdravotní pojišťovny, jejichž platby za výkony mají zpoždění," doplnila ředitelka klatovské nemocnice Irina Pinkasová. Pojišťovny dluží krajským nemocnicím dohromady přibližně 80 miliónů.

Větší odpovědnost

Obrat ve vývoji hospodaření vysvětluje hejtman zpřísněním podmínek účtování, výběrem nových ředitelů s manažerskými schopnostmi a přesunutím pravomocí i odpovědnosti do jejich rukou. Šéfové nemocnic nyní dohlížejí na každý výdaj.
"Od nákupu mýdel a toaletního papíru až po léky. Optimalizovali jsme počet zaměstnanců v provozní oblasti," popisuje ředitelka špitálu ve Stodě Miloslava Šlajsová. "Došlo také k výměně osob na postech, kde se rozhoduje o penězích a kde nejspíše také docházelo k jejich úniku," doplnil ředitel rokycanské nemocnice Vladimír Gabriel. Všichni věří, že trend udrží. "Ale nyní je na tahu ministerstvo zdravotnictví. Financování nemocnic je stále těžko odhadnutelné. Měl by být odstraněn nespravedlivý systém v cenách za jednotlivé výkony. Rozdíly jsou nepochopitelné - za stejnou operaci slepého střeva dostaneme mnohem méně než velké nemocnice," shodují se ředitelé i hejtman.

Planá výjimkou

Kraj v roce 2003 převzal okresní nemocnice od státu se ztrátou přesahující 264 miliónů korun. Stát na oddlužení poskytl 165 miliónů. Nové obchodní společnosti vznikaly s čistým štítem, dluhy zůstaly na původních příspěvkových organizacích a kraj je postupně splácí. "Současné závazky příspěvkovek dosahují 30 miliónů korun. Během roku je splatíme a organizace pak zaniknou," doplnil hejtmanův náměstek Vladislav Vilímec (ODS).
Samostatnou kapitolou zůstává nefungující špitál v Plané. Hejtmanství jej převzalo s dluhem 123 miliónů korun, zavřený a zatížený exekucemi. Proto ho jako jediný nepřevádělo na obchodní společnost. Některé pohledávky se podařilo snížit, ale Planá stále dluží asi 50 miliónů a od května je v konkursu. Ztráta za poslední pololetí činí 4,9 miliónu, jde o peníze nutné na udržování současného stavu budov a zajištění proti krádežím.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
20.08.2004 13:38




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka