Nemocnici v Plané opět nikdo nekoupil

Plně vybavená, ale 3,5 roku uzavřená nemocnice v Plané na Tachovsku nebyla dnes prodána ani ve druhé dražbě. Podobně jako 1. června se do ní nikdo nepřihlásil. Vyvolávací cena byla opět 70 milionů korun. Jediné lůžkové zařízení na Tachovsku, které zkrachovalo v květnu 2004, bude nabídnuto v dražbě znovu ještě do konce roku

Cílená propagace v Plzni

Plně vybavená, ale 3,5 roku uzavřená nemocnice v Plané na Tachovsku nebyla dnes prodána ani ve druhé dražbě. Podobně jako 1. června se do ní nikdo nepřihlásil. Vyvolávací cena byla opět 70 milionů korun. Jediné lůžkové zařízení na Tachovsku, které zkrachovalo v květnu 2004, bude nabídnuto v dražbě znovu ještě do konce roku. Řekl to konkurzní správce nemocnice Jana Špelina.
"Novou dražbu vyhlásíme v říjnu nebo listopadu," dodal. Podle něj se v nejbližších dnech sejde věřitelský výbor, který rozhodne, zda bude prodejní cena stejná nebo nižší.
Špelina nevyloučil, že by cena mohla být nižší. Na to spoléhá skupina kolem pražské akciové společnosti Západočeská nemocnice (ZN), jejíž zástupci byli dnešní dražbě přítomni, ale nepřihlásili se. "Za 70 milionů to není až tak zajímavé," řekl člen představenstva Tomáš Micka.
ZN chce zprovoznit všechny budovy areálu, tedy nejen před pěti lety vybudovanou a vybavenou novou budovu. "Chceme hned od počátku rozběhnout čtyři obory - internu, chirurgii, gynekologii a dětské oddělení," dodal Jiří Čeněk, společník ZN. Do startu chce firma vložit 20 až 40 milionů korun a podle Micky bude ráda, když ušetří peníze za nákup. Dodal ale, že peníze na koupi i na rozjezd nemocnice by mohli složit okamžitě. ZN, která zatím nevlastní žádné zdravotnické zařízení, má jednak vlastní prostředky a stojí za ní česká investiční skupina, jejíž jméno společníci neuvedli.
Přihlížejícím dražby 2,7hektarového areálu byl také Svazek obcí nemocnice Planá, který sdružuje dvě třetiny obcí okresu a dlouhodobě usiluje o zprovoznění nemocnice. "Uzavřeli jsme dohodu o spolupráci se ZN," uvedl předseda svazku a starosta Plané Kartel Vrzala. Zatímco v červnu složily obce dražební jistinu, ale při dražbě nelicitovaly, dnes zálohu vůbec neskládaly a zřejmě sázely na dohodu se ZN.
"Budeme ale spolupracovat s každým, kdo nemocnici vydraží a kdo ji bude mít zájem dále provozovat," řekl přítomný místostarosta Tachova Jiří Struček. Podle Vrzaly bude naopak sdružení "tvrdě znemožňovat" každého investora, který by chtěl v areálu zřídit například tržnici.
Konkurzní správce nemocnice uvedl, že na dvou prohlídkách nemocnice se byly podívat dva subjekty z Prahy, které nezveřejnily, kdo za nimi stojí. Před první dražbou se objevili čtyři zájemci, mezi nimi ZN i svazek obcí.
Špelina potvrdil, že se mu také přihlásili zájemci o přímý prodej. Vzhledem k tomu, že neprodává majetek úpadce, ale o majetek třetí osoby (Plzeňského kraje), pokládá správce dražbu za nejprůhlednější.
Dluhy nemocnice se podle Špeliny nijak nezvyšují. Veškeré náklady na energie, šest zaměstnanců administrativy a kotelny a ostrahu hradí správce z nájmu, který mu platí tachovská poliklinika za ambulance a dětský domov. V zimě stojí provoz téměř jeden milion korun měsíčně.
Nemocnice už není zdravotnickým zařízením. Podle obchodního rejstříku má sídlo v Plzni a předmětem činnosti je pouze administrativa a správa majetku kraje. Plzeňský kraj převzal areál v lednu 2003, kdy už na něj byly uvaleny tři soudní exekuce. Kraj se proti nim i konkurzu neúspěšně odvolal. Kupec musí znovu získat zdravotnickou licenci. Nemocnice je ale v novém zákoně o neziskových nemocnicích na seznamu poskytovatelů zdravotnické péče.
"Museli bychom uzavřít nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Podobně jako bývalé, tak i nové vedení ministerstva zdravotnictví má zájem do oblasti lůžkovou péči vrátit," uvedl Micka.
Podle Špeliny leží u Nejvyššího soudu dovolání krajského úřadu, které se bude teprve projednávat, ale konkurz nemocnice nijak nezpozdí. "Konkurz všechny žaloby přerušil," vysvětlil. Špelina chce ukončit konkurz co nejdříve. "Největším problémem je stará kotelna, která je v havarijním stavu a je příliš drahá," uvedl. Dětský domov má do konce roku výpověď.
První dražba nemocnice se stala velmi častým politickým tématem lídrů před sněmovními volbami. ODS navrhovala nemocnici kvůli vysokým nákladům neobnovovat a vytvořit 40 akutních lůžek v léčebně následné péče v Nemocnici sv. Anny, také v Plané, která je od uzavřeného zařízení vzdálená čtyři kilometry. ČSSD prosazovala otevření původního zařízení. Poslanec parlamentu Václav Votava (ČSSD), po první dražbě uvedl, že prosadí, aby se do ní přihlásil stát, který už jí už bude moci po 1. červenci účastnit.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 12.09.2006 14:00



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka