Neoficiálních koupališť je dost, zájem o ně také

Desítky neoficiálních koupališ v Plzeòském kraji vìtšinou lidem nezpùsobují infekce èi vyrážky a zájem o nì trvá.

Cílená propagace v Plzni

Desítky neoficiálních koupališ v Plzeòském kraji vìtšinou lidem nezpùsobují infekce èi vyrážky a zájem o nì trvá. Ménì populární jsou øeky a zabahnìné rybochovné rybníky, znaèné oblíbì se naopak tìší zatopené lomy. Policisté pøitom nehlásí z vodních ploch bez plavèíkù èastìjší zranìní než z hlídaných areálù kontrolovaných hygieniky. Obce je nechtìjí pøebudovat na oficiální areály se zázemím, nebo na to nemají a vstupné by jim investici neuhradilo.
Na volných koupalištích chybìjí sociální zaøízení, parkovištì, plavèík a hlídaè. "Na internetu lidé zjistí, kde se dá koupat. V ostatních plochách plavat mohou, ale v pøípadì úrazu nebo nemoci nemohou uplatòovat náhrady nebo sankce," øekla krajská vedoucí komunální hygieny Dagmar Šimánová. Pokud èlovìk dostane vyrážku, tak tam pøíštì nepøijde, nebo ví, že to je na jeho nebezpeèí. Na hygienu nebo na radnice si stìžovat nechodí.
V Plzni je populární kromì øek Tøemošenský rybník, Košináø, Nováèek a pøehrada Èeské údolí. Na Domažlicku Mezholezský rybník, Jivjanský rybník a nádrže Mrákov, Tlumaèov, Milavèe, Houstoò, Pobìžovice a Blížejov. V okrese Tachov jde o nádrže Halže, Studánka, Bezdružice a rybník na Sycheráku, v obci Branka, na jihu Plzeòska "ostrov" Pøíchovice.
Koupací místa jsou dána vyhláškou hygienikùm, kteøí v kraji sledují 36 pøírodních koupališ a venkovních bazénù. Když nemají oficiálního provozovatele, spadají pod hygienu, která v nich provádí odbìry jednou za dva týdny. Pokud jsou nìkým spravované, zajišuje si odbìry provozovatel sám a hygienici vodu kontrolují zhruba dvakrát až tøikrát roènì.
Krajský úøad neeviduje stížnosti obcí nebo lidí na tyto koupací plochy. Podle Marie Hanušové z oddìlení vodního hospodáøství jsou plochy otevøené, bez hlídání a na vlastní nebezpeèí. Byly by to velké náklady na personál - plavèíky, pokladníka a hlídaèe, dodala.
"Pokud se k vodním plochám nikdo nehlásí, nemusí tam mít obec žádné cedule Koupání na vlastní nebezpeèí," øekla hygienièka. Když jsou lomy vedeny jako dobývací prostory, spravuje je obvodní báòský úøad, který tam musí umístit tabule se zákazem vstupu.
V Halži je populární nádrž pod lesem. "Je prùtoèná, vyrážkami nikdo netrpí," øekl starosta František Èurka. Obec tam pouze seká trávu, dvakrát do roka vezme vzorky. Lidé jezdí na nedaleký rybník do Branky. Na tøíhektarové rybáøské ploše plavci rybáøùm nevadí.
Halže zvažuje, že by z nádrže udìlala kvalitní bazén za miliony. "Peníze na vybetonování a sociální zaøízení by se daly sehnat z EU, ale pak bychom museli koupalištì udržet minimálnì pìt let," øekl Èurka. Navíc by nemìla na plavèíka, hlídaèe a uklízeèku. Náklady na koupalištì, provozované dva mìsíce v roce, nìkolikanásobnì pøevyšují zisk.
Známý je tøináctihektarový chovný rybník v Pøehýšovì na severu Plzeòska. "Oblast tøí rybníkù je významným krajinným prvkem," øekla starostka Eva Kohoutová. Je tam malý pøítok, rybáøi tam pøikrmují, zejména vinou záplav je zabahnìný. Na vyrážku nebo infekci si nikdo nestìžoval. Obci plocha nic nepøináší, nebo je od ní dva kilometry.
Obecní koupalištì za Hromnicí na Plzni-severu prošlo letos opravou hráze a stavidla za 40.000 Kè, jinak radnice jen seká trávu. Nádrž napouštìnou z potoka, nechce obec pøemìnit na oficiální koupalištì. "Nejvìtším problémem je sledovat, ale hlavnì udržet kvalitu vody," øekl starosta Václav Duchek. Obec vzorky neodebírá. Když se voda zakalí, vypustí ji. Blízko je pøírodní památka Hromnické jezírko, kde nežijí žádní živoèichové ani rostliny. V bývalém lomu je vysoký obsah síry. "Koupání tam zakázáno není," dodal. Lidé si tam berou vodu do lahví na kožní choroby.
V rekreaèním letovisku Železná Ruda na Klatovsku je jediný pøírodní rybník Žabáky. Podle starosty Michala Šnebergra do nìj mìsto nemùže dát velké peníze. Kvalitu vody nesleduje, nikdo si nestìžuje.
Klatovské rybáøství nebrání lidem v koupání na svých 425 rybnících v kraji. Využívaných je jich asi 50. "Je to na jejich vlastní riziko," øekl øeditel Václav Voráèek. Rybáøi tam hospodaøí extenzivnì bez chemikálií. Jde o kvalitní vodu, ale citlivá pokožka mùže reagovat.
Na volných plochách se obèas objeví zneèištìní. V pátek v Oplotci na Domažlicku, kde polovinu rybníka pokryla neznámá èervená látka.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 18.06.2007 09:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka