Nízké ceny pečiva omezují investice pekařských firem

Nízké ceny pečiva silně omezují investice pekařských firem v Česku. Podniky přežívají, horko těžko obnovují pouze to, co mají, ale nezbývá jim na investice.

Cílená propagace v Plzni

Nízké ceny pečiva silně omezují investice pekařských firem v Česku, řekl Jan Kout z firmy Pekass Plzeň. Podniky podle něj přežívají, horko těžko obnovují pouze to, co mají, ale nezbývá jim na investice. Kout se stal podnikatelem roku 2006 Plzeňského kraje. Firma vyrábí a dodává nové i repasované stroje do všech pekáren v Česku a z deseti procent vyváží na Slovensko, méně také do Německa a Rakouska.
Pekass s 30 lidmi bude rád, když letos udrží loňské tržby kolem 150 milionů korun. "Kdyby nám vyskočily ceny pekařských produktů, tak s nějakým zpožděním vzrostou investice v pekárnách," řekl Kout. Podnik, který patří k největším českým firmám v oboru, dodává sila na mouku, hnětače, pece a linky na pečivo. "V ČR se nám daří konkurovat velkofirmám zejména nonstop servisem, individuálním přístupem a kvalitou výrobku," uvedl Kout.
Reálná cena rohlíku je podle něj 1,50 koruny, což by pekařům umožňovalo přiměřený zisk a mohli by si dovolit investovat. "Oni ho ale prodávají z pekárny za 80 až 90 haléřů, přitom v roce 1989 stál rohlík 60 haléřů," dodal. Ukažte mi druhé zboží, které má za 17 let obdobný nárůst, uvedl. V obchodních řetězcích ho přitom zákazníci kupují za 1,50 až 1,90 koruny.
Podle ředitele Pekassu jsou marže stále horší a horší. Dokumentoval to nedělní valnou hromadou svazu pekařů, kde bylo vidět, jak řetězce vydělávají na zdražení. "Pekaři nezdražili, pouze ohlásili, ale z rohlíku za 80 haléřů se stal rohlík za korunu třicet a o několik měsíců později, kdy pekaři zdražili o osm až devět haléřů, se z toho stal rohlík za 1,90," uvedl Kout. Řetězce z toho podle něj měly celkem o korunu víc.
Podle Kouta dokumentuje stav oboru průměrná mzda, jedna z nejhorších v ČR. Pohybuje se kolem 8000 korun, mírně nad minimální úrovní.
Pekass převzal před 14 lety převzal německou firmu, která založila v Milevsku pobočku na výrobu sil na mouku. "Firma zbankrotovala a my koupili know-how a se třemi původními pracovníky založili společný podnik." řekl ředitel. Plzeňský podniky nyní dodává do pekáren kromě jiného veškerá zařízení na skladování, dávkování, vážení mouky a dalších surovin. Zařízení na míchání nevyrábí, ale kupuje od výrobce.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 20.02.2007 18:50



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka