Nová kniha mapuje historii spravedlnosti v Plzni

Okolo poloviny října se na knižním trhu objevila zajímavá publikace, mapující oblast historie a topografie hrdelního soudnictví nazvaná „Po stopách plzeňské spravedlnosti. Jedním z autorů je Petr Sokol, pracovník plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu. Na knize se podí...

Jarní servisní akce AUTO CB

Okolo poloviny října se na knižním trhu objevila zajímavá publikace, mapující oblast historie a topografie hrdelního soudnictví nazvaná „Po stopách plzeňské spravedlnosti. Jedním z autorů je Petr Sokol, pracovník plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu. Na knize se podílel spolu s badatelem Janem Hajšmanem. Kniha se zevrubně zabývá problematikou hrdelního soudnictví ve vztahu k Plzni, nicméně, najdeme zde i spoustu odkazů na terénní příklady z regionu a záležitosti cenné pro dané téma obecně. Petr Sokol nezapře dlouholetého erudovaného znalce dané problematiky, který se mimo jiné podílel na archeologickém průzkumu a záchraně základů šibenice v Bečově nad Teplou, kde se zájemci mohou dokonce vydat na pomyslnou poslední cestu odsouzence z městečka až na vrchol šibeničního vrchu. Autorem textů k bečovské naučné stezce je rovněž Petr Sokol. Kniha „Po stopách plzeňské spravedlnosti“ ovšem čtenářům nabízí projít všemi zákruty dané problematiky v pohodlí domova. Téma je také rozpracováno do mnoha podrobností, díky zkušenému archivnímu badateli Janu Hajšmanovi i s řadou odkazů k pramenům, a doplněno bohatou ikonografií. Koncepcí kniha navazuje na prvorepublikové i starší vlastivědné publikace, kladoucí si za cíl poutavou formou, avšak názorně s dodržením přísných kritérií faktografické přísnosti, poučit laického čtenáře a obohatit rejstřík vědomostí profesionála. To se autorům publikace zdařilo naplnit více než skvěle. Kniha není žádný suchopárným pojednáním, byť se přísně drží pramenů i dokladů. Dočteme se o tom, jak pracovaly městské soudy a jaký systém trestů v minulosti užívaly. Seznámíme se s plzeňskými vězeními a šatlavami. Své místo v knize mají i pranýře a klece hanby. Nesmí ovšem chybět ani pojednání o osobách spjatých s hrdelními tresty téměř neoddělitelně, o plzeňských katech a této profesi obecně! Kromě poprav ve staré Plzni kniha přináší také exkurs k problematice exekucí v rámci popravišť českého západu, tedy v Plzeňském i Karlovarském kraji. Cenným materiálem jsou ikonografické doklady spjaté s plzeňskou topografií a s regionálními popravišti či vyobrazení dobových popravčích míst, vrchů a lokalizace historických popravišť. Zájemcům, toužícím po hlubším proniknutí do problematiky publikace přinese řadu cenných informací i jako průvodce po místech spjatých s hrdelními tresty. Nechybí ani odkazy na prameny a literaturu. Nakonec, popravy a popraviště vždy souvisely s cestami a cestováním. Jak se píše na zadní straně knižní obálky, ještě v 18. století byla veřejná popraviště u hlavních cest naprosto normální součástí běžného života a nikdo se nad nimi nepozastavoval. Popraviště tak zvěstovala všem kolemjdoucím jasnou zvěst o provozování hrdelního právě v lokalitě a kdo ví, třebas tak i leckoho odvrátila od neuváženého činu.
Obsah knihy stručně shrnuje následující anotace: Publikace přináší místopis plzeňského soudnictví a hrdelního práva. Informuje o místech, kde stávala nejen popraviště, ale např. pranýře, šatlavy či katovna. Zvláštní pozornost je věnována lokalizaci a proměnám popraviště se šibenicí, na které byl popraven i Jan Sladký Kozina. Kniha o rozsahu 147 stran obsahuje 23 barevných a 152 černobílých fotografií a historických rytin. Zachyceny jsou i analogie ze západních Čech a zahraničí. Samostatnou součástí publikace je i přehled dalších zaniklých popravišť na území západních Čech. Obsahuje poznámkový aparát, seznam pramenů a literatury i německé resumé. Knihu vydalo Nakladatelství Českého lesa v Domažlicích.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 01.11.2010 17:07



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka