Nová mobilní aplikace provede turisty příběhy železné opony

Od prvního července si mohou návštěvníci Plzeňského kraje a zejména Českého lesa, Šumavy a dalších míst, kterými za komunismu probíhala tzv. železná opona, stáhnout do tzv. chytrých mobilních telefonů novou aplikaci Místa Paměti národa a vydat se s ní po stopách převaděčů, agentů, útěkářů a dalších ...

Cílená propagace v Plzni

Od prvního července si mohou návštěvníci Plzeňského kraje a zejména Českého lesa, Šumavy a dalších míst, kterými za komunismu probíhala tzv. železná opona, stáhnout do tzv. chytrých mobilních telefonů novou aplikaci Místa Paměti národa a vydat se s ní po stopách převaděčů, agentů, útěkářů a dalších lidí, kterým železná opona zasáhla do životů. Na každém z devadesáti míst podél hranice míst, které aplikace mapuje, nabídne uživatelům autentickou nahrávku vyprávění pamětníka, jehož příběh se na daném místě odehrál, doplněnou archivními fotografiemi. Aplikace, kterou vytvořila společnost Post Bellum a která pokrývá trasu dlouhou 866 kilometrů od západočeské Aše až po jihomoravskou Břeclav, je součástí v červnu otevřené cyklotrasy Stezka železné opony/EuroVelo 13, jejíž vybudování v České republice koordinovala Nadace Partnerství.
Jeden z příběhů vypráví i převaděč František Zahrádka, který v létě 1949 na Šumavě v okolí hory Poledník převáděl skupinu západních letců, o tomto přechodu říká: „Když jsme se přiblížili k Poledníku, za nějakou skupinou za námi, asi kilometr daleko, se strhla přestřelka; bylo slyšet štěkot psů, křik dětí. Současně se rozpoutala bouře a mě nezbylo tehdy nic jiného než přejít s celou skupinou až do Bavor.” Celý příběh si můžete přečíst a poslechnout na http://www.ironcurtainstories.eu/?lc=cs&id=288 Spolu s aplikací si uživatelé mohou projít také tzv. Wiendlovu stezku, po které František Wiendl převáděl lidi přes hranice z komunistického Československa.

Společnost Post Bellum zaznamenávala rok a půl vyprávění a příběhy pamětníků, které se odehrály v bezprostřední blízkosti železné opony a veřejnost se s nimi nyní může seznámit na webu www.ironcurtainstories.eu, kde si také každý může zdarma stáhnout mobilní aplikaci pro tzv. chytré mobilní telefony. Post Bellum vyvinula první verzi aplikace již v roce 2012. Dnes aplikace obsahuje přes pět set „míst paměti národa“, které uživatelům nabízejí poslech autentických nahrávek příběhů pamětníků, přímo na místech, kde se odehrály. Aplikace už dávnou nepokrývá pouze území Čech a Moravy, ale desítky míst po celé Evropě.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 05.07.2014 10:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka