Nové dobrodružství v NP Šumava se jmenuje Geocaching

V NP Šumava je v této chvíli téměř dokončen pilotní projekt tzv. multicache a hra bude od tohoto víkendu spuštěna. Úvodem krátce, co je to geocaching. Je to hra na pomezí sportu a turistiky. Prostřednictvím internetu se mohou do této hry zapojit tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnost...

Jarní servisní akce AUTO CB

V NP Šumava je v této chvíli téměř dokončen pilotní projekt tzv. multicache a hra bude od tohoto víkendu spuštěna.
Úvodem krátce, co je to geocaching. Je to hra na pomezí sportu a turistiky. Prostřednictvím internetu se mohou do této hry zapojit tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Jedni vymýšlí a skrývají, druzí hledají. Obecně řečeno, hra spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache – v češtině „keš“. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Místa, kde jsou skrýše (cache – keše), jsou obvykle něčím zajímavá, význačná, nebo historicky významná. Účastník hry se zaregistruje přes webový portál Geocaching.com, zde získá souřadnice a může vyrazit do terénu. Po nalezení skrýše hráč zapíše informaci o nálezu do logbooku (notýsek – zapisuje se do něj jméno, datum, dojmy apod.), který leží přímo v nalezené keši – schránce. Hráč si může něco z obsahu schránky vybrat a výměnou do keše vložit i něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří (zaloguje) speciální internetové schránce -serveru geocachingu.
„Hry se může zúčastnit kdokoli, od nejmenších po ty nejstarší. Často hru provozují celé rodiny. Důležitá je radost z pohybu v přírodě, schopnost orientace a vlastnictví outdoorového GPS přístroje,“ sdělil Radan Běhoun, kreativní ředitel grafického a multimediálního studia HARPUNA z Českých Budějovic, které pro Správu hru připravovalo. Odhadem je v ČR přes 10 tisíc aktivních účastníků a každým rokem má jejich počet vzrůstající tendenci.
„Základním principem je, aby lidé formou hry projevili určitou činnost – zjistili důležité a zajímavé věci o zdejší přírodě a její ochraně, hra je má motivovat a učit. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava,“ řekla Lenka Dvořáková z NP Šumava.
Pro místní, ale i pro návštěvníky NP Šumava, bude hra spuštěna v nejbližších dnech - pilotní projekt v podobě multicache (systém více úkrytů, kdy jsou k odhalení třeba určité znalosti – v tomto konkrétním případě pětikrokový) má název „Lýkožrout smrkový 2009“. Účastníci poznají formou kvízu (otázky A, B, C) informace ze životního cyklu lýkožrouta smrkového – správná odpověď je zavede k další krabičce. Jako bonus je pro prvních 100 úspěšných řešitelů (nálezců) přichystáno „malé, kulaté a voňavé překvapení“.
„Tento projekt je pro NP Šumava novinkou, pokud bude o tuto aktivitu u veřejnosti zájem, chtěli bychom postupně rozšířit počet schránek i do jiných zajímavých lokalit,“ dodala Lenka Dvořáková.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 14.11.2009 06:00



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka