Novinkou slavností je vstup zdarma

V Domažlicích se naplno rozjel 53. ročník Chodských slavností. Návštěvníkům nabídnou na několika scénách asi 30 programů a na 500 účinkujících. Největší novinkou, kterou lidé jistě ocení, je bezplatný vstup na všechny pořady. Výjimkou je závěrečný nedělní koncert na scéně Letního kina, řekl ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Kamil Jindřich.

Jarní servisní akce AUTO CB

V Domažlicích se naplno rozjel 53. ročník Chodských slavností. Návštěvníkům nabídnou na několika scénách asi 30 programů a na 500 účinkujících. Největší novinkou, kterou lidé jistě ocení, je bezplatný vstup na všechny pořady. Výjimkou je závěrečný nedělní koncert na scéně Letního kina, řekl ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Kamil Jindřich. Volně průchozí je i historické centrum města, kde jsou hlavně stánky s tradičními řemeslnými produkty.
Na hlavní program naladila první návštěvníky centra Chodska už páteční akce Ozvěny folkloru. Představila se na ní například místní skupina Chodská vlna, která svůj styl charakterizuje jako "dudáckej bigbít", Kukulín a Jan Hrubý s keltskou hudbou, armádní orchestr Ondráš, folkrocková skupina Neboysa nebo kapela Čankinšou, která hraje takzvanou etno hudbu. "Snažíme se, aby nabídka byla co nejpestřejší, a každoročně zveme interprety z tuzemska i zahraničí. Letos se objeví soubory například z Itálie, Belgie, Slovenska či Slovinska," uvedl Jindřich.
Významnou tradicí, které byla oprášena do původního lesku po roce 1989, je sobotní dopolední svatá mše Na Vavřinečku. Letos se jí zúčastnily tradičně desítky věřících i zvědavců. Ke kapli svatého Vavřince na návrší zvaném Veselá hora chodívala procesí už od roku 1851. Asi nejznámější sem zamířilo 13. srpna 1939 na protest proti hitlerovské okupaci a odtržení části Chodska. Mše tady je připravena i na nedělní dopoledne.
Střed Domažlic od rána zaplavovaly tisíce lidí. Přilákaly je sem nejenom kulturní akce, ale také stánky trhovců. Už několik let je historické centrum a náměstí vyhrazeno hlavně prodejcům s tradičními rukodělnými výrobky lidových řemesel. Jednou z podmínek, jak získat vzhledem ke značnému zájmu místo, je například dobové oblečení. Stánků jsou dvě stovky. Největší poptávka je po tradičních koláčích. Pekaři i hospodyňky na Domažlicku spotřebovali do zahájení slavnostní stovky kilogramů mouky, máku, tvarohu, povidel i pytle rozinek a mandlí. "Koláčů se prodá každoročně několik metráků," uvedl Jindřich.
Na Chodské slavnosti míří obvykle nejen lidé z Plzeňského kraje, ale z celé republiky a také ze zahraničí. I když je nikdo přesně nepočítá, podle Jindřicha se odhaduje, že se od pátku do neděle, kdy slavnosti končí, pohybuje po městě od 30.000 po 50.000 návštěvníků. "Slavnosti, to je oslava folkloru. Domažlice jsou centrem Chodska, kde se udržuje tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Hlavní část programu je věnována místním národopisným hudebním a tanečním souborům," poznamenal.
Hlavním pořadatelem folklorních Chodských slavností je město Domažlice a jeho příspěvkové organizace. Koordinátorem je městské kulturní středisko. Náklady na akci se pohybují obvykle mezi 800.000 až jedním milionem korun. "Větší část obvykle hradí město z rozpočtu. Zbývající peníze poskytl Plzeňský kraj a celá řada partnerů. Letos jsme se museli obejít bez dotací z Evropské unie, které jsme v minulosti využívali. Musíme počkat na vypsání nových dotačních titulů," konstatoval Jindřich.
Chodské slavnosti pokračují v Domažlicích i v neděli. Jejich program je k dispozici na internetové adrese www.chodskeslavnosti.cz.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 11.08.2007 14:26



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka