O Finále je zájem, už přidává projekce

Pro velký zájem diváků přidává festival Finále, který v neděli startuje v Plzni, první projekce. Největší pozornost vyvolaly snímky Jana Hřebejka „Kawasakiho růže" a „Protektor" Marka Najbrta. Přidaná projekce „Kawasakiho růže" se odehraje od 22.00 hodin v pondělí 19. 4. ve velkém sál...

Cílená propagace v Plzni

Pro velký zájem diváků přidává festival Finále, který v neděli startuje v Plzni, první projekce. Největší pozornost vyvolaly snímky Jana Hřebejka „Kawasakiho růže" a „Protektor" Marka Najbrta. Přidaná projekce „Kawasakiho růže" se odehraje od 22.00 hodin v pondělí 19. 4. ve velkém sále Měšťanské besedy v Plzni. Šanci vidět film „Protektor" mají diváci na stejném místě v neděli 25. 4. od 19.45.
Internetové rezervace vstupenek na festival byly zahájeny 4. 4. a přímý prodej v pokladnách v Měšťanské besedě 11. 4. Největší zájem mají návštěvníci Finále kromě snímků „Kawasakiho růže“ a „Protektor“ také o filmy „Ženy v pokušení“, „Zoufalci“, „Zemský ráj to na pohled“, „Pouta“, „Oko nad Prahou“ a „Muži v říji“.

Plzeňští filmaři na Finále

Silné zastoupení mají letos na festivalu Finále filmaři z Plzně, diváci se s jejich dokumentárními snímky mohou setkat v sekcích „Zvláštní uvedení“ (Miroslav Čapek: „Do moře míst“, Ladislav Moulis: „Brahmaputra“, Hana Boříková a Vilém Dubnička: „20 let poté – 17. listopad 2009 v Plzni“) a „Nový český dokument mimo soutěž“ (Jan Loučím: „Člověk z ráje“, Hana Boříková: „Požár mlýna“).
„Snažíme se vyjít vstříc plzeňským divákům, kteří měli vždy v předchozích letech o filmy místních tvůrců mimořádný zájem,“ vysvětluje výkonná ředitelka Finále Pavla Kormošová. „Letos se nám sešly od plzeňských filmařů mimořádně zajímavé počiny, ať už to jsou snímky cestovatelů a filmařů Miroslava Čapka a Ladislava Moulise, dokumenty Hany Boříkové, které se vztahují přímo k Plzni, nebo filmová koláž Jana Loučíma, natočená na Šumavě.“

Miroslav Čapek: Do moře míst, neděle 18. 4., 17:00, Měšťanská beseda Jonáš
Herec Tomáš Hanák a jeho stařičké auto, které nejezdí moc rychle, ale umí třeba kokrhat, se v několikadílném lehce ztřeštěném „putopisu" vydávají napříč Evropou od Asie k Africe, z Istanbulu na Gibraltar. Jenže Tomáš Hanák není ideálním typem cestovatele. Plete si místa, někdy i státy, a úplně nejlépe mu je pod peřinou na rozkládací posteli v autě: „Každý rok je to stejné. Prázdniny co prázdniny. Mraky lidí táhnou na jih jako hejna vlaštovek. Táhnou za mořem, za sluncem, za jídlem anebo za možností aspoň na chvíli vypnout mobil.“
Diváci se mohou těšit na díl s názvem Istanbul.

Ladislav Moulis: Brahmaputra, neděle 18. 4., 17:00, Měšťanská beseda Jonáš
V závěru roku 2008 uskutečnila skupina vodáků první českou expedici na jednu z největších světových řek. Složitým vyjednáváním se jim podařilo proniknout k začátku sjezdu do oblasti na hranicích Indie a Tibetu pro běžné turisty nepřístupné. Po dramatickém začátku v extrémně obtížných peřejích se rozhodli prvosjezd přerušit. Poté, co opustili kaňon řeky, se však dozvěděli, že se několik dní předtím nevědomky dopustili přestupku, za který jsou pronásledováni indickou armádou. Před týmem morálně narušeným nehodou na řece leželo zásadní rozhodnutí - riskovat konflikt s armádou nebo sestoupit zpět do kaňonu a ve sjezdu obtížné řeky pokračovat. Po dlouhém váhání se rozhodli pro druhou variantu...

Jan Loučím: Člověk z ráje, úterý 20. 4., 17:00, malý sál Měšťanské besedy
Koláž, komentovaná texty Karla Klostermanna (1848-1926), přibližuje šumavskou přírodu, její obyvatele i dávnou historii kraje. Prostřednictvím současných záběrů i archivních fotek ukazuje jeho hluboké lesy, vodní toky, zvířata i venkovany z horských stavení. Líčí jejich krušnou existenci, určovanou koloběhem ročních dob a tvrdou prací. Zabývá se důsledky krutých zim i smrtících epidemií pro životy našich předků. Ilustrace Klostermannových

jasnozřivých úvah má i aktuální přesah: například v pasáži, v níž popisuje kácení dřeva a řádění kůrovce, či v závěrečném apelu na česko-německou vzájemnost.

Hana Boříková: Požár mlýna, úterý 20. 4., 17:00, malý sál Měšťanské besedy
Leporelo o plzeňské kapele Požár mlýna, protkané bizarními i seriózními rozhovory, má podtitul „provinční punkový dokument". Jeden z pamětníků charakterizuje tuto nonkonformní skupinu jako „partu absolutních magorů, kterým nebylo nic svatý". Koláž s osobitým humorem rekapituluje její působení v devadesátých letech, kdy podle fanoušků, publicistů i samotných muzikantů vládla ideální atmosféra pro svobodné výboje. Film se v unikátních amatérských záběrech vrací k vystoupením kapely a pátrá po dadaistických kontextech její tvorby. Ukazuje, jak se znovu sešla v novém miléniu kvůli natáčení cédéčka.

Hana Boříková a Vilém Dubnička: 20 let poté – 17. listopad 2009 v Plzni
sobota 24. 4., 21:30, Měšťanská beseda Jonáš
Nejzajímavější okamžiky z oslav dvaceti let svobody. Svižný filmový dokument z úderné akce socialistické reality show v ulicích Plzně. Sto herců, obrněný transportér, "šestsettrojka", vodní dělo a bony v jedné velké poloimprovizované akci.

Festival Finále podporuje Plzeň v kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2015.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 15.04.2010 09:29



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka