O grant Zelené energie letos soutěží 11 projektů

Rada Zelené energie obdržela do konce roku 2009 celkem 113 žádostí o grant z Fondu Zelené energie (dále fond) pro podporu ekologických projektů zaměřených na využívání obnovitelných zdrojů energie. Grantového řízení se účastní 11 neziskových organizací z Plzeňska a Karlovarska. Z toho 5 projektů se ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Rada Zelené energie obdržela do konce roku 2009 celkem 113 žádostí o grant z Fondu Zelené energie (dále fond) pro podporu ekologických projektů zaměřených na využívání obnovitelných zdrojů energie. Grantového řízení se účastní 11 neziskových organizací z Plzeňska a Karlovarska. Z toho 5 projektů se týká oblasti výstavby, 4 osvěty, 1 výzkumu a 1 ekologie obecně. Aby mohly být vybrané projekty realizovány, odpovědní zákazníci a Skupina ČEZ přispěli dobrovolně do fondu částkou 5,6 milionů korun.
V letošním čtvrtém ročníku grantového řízení Zelené energie se věnovalo 67 projektů osvětě, 36 projektů bylo zaměřeno na výzkum a výstavbou se zabývalo 9 projektů. Jeden záměr nevyhověl žádné ze stanovaných kategorií.
Finanční příspěvek získají z Fondu Zelené energie pouze projekty zaměřené na financování vědy a vzdělávání v oblasti využívání obnovitelných zdrojů, na související výzkum a vývoj, školství, výstavbu zařízení apod. Uspět mohou projekty pouze neziskového charakteru – vědecké instituce, školy, neziskové organizace, občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, ústavy sociální péče, domovy důchodců, nadace, obce nebo kraje. Poskytnutá finanční podpora může u výzkumu a výstavby obnovitelných zdrojů dosáhnout maximálně 1 milion korun na jeden projekt. U osvětových a vzdělávacích programů poskytuje Rada nejvýše 500 tisíc korun na jeden projekt.
Mezi podpořené záměry v západních Čechách patří například projekt instalace solárního systému pro ohřev teplé vody na střeše SOUE v Plzni – Skvrňanech, které zároveň svým žákům poskytuje názorný příklad využití obnovitelných zdrojů pro získávání energie, a vybudování učebny a laboratoře Svět fyziky. Dvakrát byly z fondu podpořeny projekty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2008 se zde konaly semináře a osvětové akce pro veřejnost na téma Bioenergetika a biopaliva a v minulém roce prostřednictvím Fóra pro bioenergetiku (FOBIE) proběhly workshopy na téma využití obnovitelných zdrojů při získávání elektrické energie.
Cílem projektu Zelená energie Skupiny ČEZ je motivovat zákazníky k podpoře využívání ekologických obnovitelných energetických zdrojů, tj. z energie vody, větru, slunce nebo biomasy. Finanční prostředky do fondu plynou z prodeje Zelené energie, kterou si mohou dobrovolně objednat odpovědní zákazníci Skupiny ČEZ na celém území ČR. Při odběru Zelené energie připlácejí 10 haléřů za kilowatthodinu k běžné ceně elektřiny podle zvoleného produktu. Druhý „zelený desetník“ přidává do fondu za každou kilowatthodinu Skupina ČEZ.
Zákazník Skupiny ČEZ Roland Němec, strojvedoucí v důchodu z Nýřan odebírající Zelenou energii již od jejího počátku (od roku 2003) hrdě říká: „Snažím se na Plzeňsku burcovat svědomí lidí, kteří jsou k životnímu prostředí lhostejní. Věnuji se také vynálezům, které se také dají označit za ekologické.“
K velkým odběratelům patří asi padesátka významných firem v ČR (Telefonica O2, Komerční banka, DHL Express (Czech Republic) s. r. o. a další). V západních Čechách se k nim řadí například ZOO a botanická zahrada Plzeň nebo společnost REPORT media s.r.o. vydávající hudební magazín REPORT.
Na otázku co vedlo k odběru Zelené energie ZOO a botanickou zahradu Plzeň odpovídá její mluvčí Martin Vobruba následně: „Koncepcí ZOO není zdaleka jen vystavování zvířat a rostlin, ale komplexní představování přírody veřejnosti. Jsme významným účastníkem ekologické výchovy a vzdělávání mládeže. Naším cílem je, aby návštěvníci v zoo využili nejen její rekreační, ale také vzdělávací potenciál.“
Na stejnou otázku reaguje i jednatel REPORT media s.r.o. a vydavatel časopisu REPORT Jaroslav Hudec: „Odebíráme Zelenou energii prakticky pro celý provoz našeho vydavatelství - od redakce přes obchodní oddělení až po administrativu. Zelená energie je dobrý způsob, jak přispět konkrétně k rozvoji obnovitelných zdrojů energie, jež budou hrát čím dál větší roli v ochraně životního prostředí.“

Dvě NEJ

V loňském roce se stala nejúspěšnějším řešitelem projektů Zelené energie Střední odborná škola v České Lípě, která připravila projekt Výstavba nového zdroje využívajícího obnovitelné zdroje energie a získala z Fondu Zelené energie finanční pomoc v hodnotě přesahující 800 tisíc korun. Realizovaný projekt představuje rekonstrukci původní kotelny vedoucí k náhradě zastaralých, neekologických a finančně náročných technologií technologiemi moderními, které se uplatní při zásobování teplem a spalování biomasy.

Největším odběratelem Zelené energie Skupiny ČEZ se od Nového roku stala společnost Pittsburgh Corning CR, s. r. o., působící v Klášterci nad Ohří. Tato firma vyrábí izolační materiály z pěnového skla, k čemuž měsíčně potřebuje 1,35 milionu kWh elektrické energie. Ročně se tak její spotřeba pohybuje mezi 13–15 GWh. „Naše výroba je sice energeticky náročná, ale na druhou stranu vytváříme ekologický produkt z přírodních písků. Proto vzešel z našeho centra v USA podnět, aby všechny naše závody odebíraly i ekologickou energii,“ říká Jiří Pecák, podnikový ředitel a prokurista, který převzal od Skupiny ČEZ Certifikát Zelené energie.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.03.2010 17:10



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka