O prázdninách navštíví plzeňskou zoo více než 2000 návštěvníků denně

Teplé letní počasí je jak stvořené k návštěvě zoologické zahrady. Během léta můžeme obdivovat v plzeňské zoo mnoho přírůstků a nových exponátů. Více aktuálních informací poskytl mluvčí plzeňské zoologické zahrady pan Mgr. Martin Vobruba.

Jarní servisní akce AUTO CB

Teplé letní počasí je jak stvořené k návštěvě zoologické zahrady. Během léta můžeme obdivovat v plzeňské zoo mnoho přírůstků a nových exponátů. Více aktuálních informací poskytl mluvčí plzeňské zoologické zahrady pan Mgr. Martin Vobruba.

Hlavní zajímavostí plzeňské zoo v létě 2013 jsou dvě aktivity. Za prvé je to Australské léto, které v červnu přineslo novou naučnou stezku skrz Australskou expozici. Přibily na ní nové termitiště, katedrálové i kompasové, tabule a vlajky a také nákresy a malby, které připomínají původní i současné obyvatele domorodé obyvatele. U zvířat je zajímavostí obnovení chodu dinga australského, kterého chováme ve trojici. Sameček jménem Mel a dvě samičky Kylie a Andulku. Proti nim bydlí i ovce plemena suffolk, které známe z pohádek pod názvem ovečka Shawn. Přibily i tři druhy klokanů – klokan obrovský, klokánek krysí a klokan bažinný. Na Australské stezce také najdeme ježuru australskou a další zajímavosti.

Druhou novinkou, která probíhá po celý červenec je výstavba indiánské chýše Churuata za dohledu a supervize indiánského náčelníka Denise z kmena Yekwana.

Samozřejmě od jara se rodí mláďata. Mezi hlavní můžeme počítat sedmé mládě samičky Kelly ze druhu lemur kata (Madagaskarské poloopice). Toto mládě žije ve skupině, společně bydlí se želvami obrovskými. Po dvouleté přestávce se v březnu narodil velbloud dvouhrbý velbloudici Goldině, celkem je to sedmnácté mládě v Plzni. Zajímavostí je, že se narodil přesně na den ve stejném termínu, jako jeho o dva roky starší sourozenec. Další mláďata mají například po delší přestávce evropští vlci. Na australském jezírku se také rozmnožili kormoráni.

V blízké době očekáváme mládě nosorožce indického, který by se měl narodit na jaře v roce 2014 a bude to u tohoto druhu narození v republice po 14 letech.

Po mnoha letech odjely dvě šimpanzice posílit chov v Brně, takže v plzni zůstávají čtyři exempláře.

Plzeňská zoo pořádá přes léto své pravidelné sokolnické ukázky a komentované krmení pěti druhů zvířat: tučňák, šimpanz, hrošík, žirafa a nosorožec.

Akce začínají na přelomu srpen / září, kdy budou různé folklorní akce na statku – stará řemesla, vinobraní. Akce budou vrcholit jako tradičně adventem, bude svatováclavská akce, předpokládáme že 28.října bude opět vstupné za 28 Kč.

Do konce roku nás o sobotách čekají čtyři „Oživené dny v pravěké vesnici“, které pořádá občanské sdružení Oživená prehistorie.“

Na fotografiích pod článkem například:

Dingo australský je nejvyspělejší „původní“ savec Austrálie, které bylo pravděpodobně přivezeno imigranty do Austrálie, které posléze zdivočelo. Je to pískově zbarvený pejsek, který ještě před padesáti lety patři mezi časté obyvatele zoologických zahrad. Dnes je již vysloveně raritou. My jsme naše exempláře získali z německého zvířecího parku v Berlíně.

Velbloud dvouhrbý je ve své podstatě domácí zvíře, protože ve volné přírodě již neexistují, Je to druh z Asie. V Plzni má jeho chov dlouholetou tradici od roku 1950, která začala až v roce 1997 odchovem prvního mláděte Josefína. Naši velbloudi jsou hezčí, když mají zimní srst. U nás v Plzni je kombinujeme s druhem gazela perská.

Lemur kata je poloopice z Madagaskaru, jeho název v latině znamená duch nebo strašidlo. Je známý svým pruhovaným ocasem, je to jeden z nejznámějších lemurů na světe a má rád sluníčko.

Text, foto: Otakar Voříšek


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 23.07.2013 09:01




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka