Obce chtějí třídit sklo na barevné a bílé

Větší obce Plzeňského kraje chtějí třídit sklo na barevné a bílé, které je lépe prodejné na trhu.

Cílená propagace v Plzni

Větší obce Plzeňského kraje chtějí třídit sklo na barevné a bílé, které je lépe prodejné na trhu. Obalová firma EKO-KOM zavádí po 15 letech v Česku oddělený sběr a od loňska přispívá na nákup nádob na bílé sklo. Obce, které tento sběr zajišťují, získají výrazný bonus, který může tvořit až deset procent z příspěvku na tříděný komunální odpad. Řekla to ředitelka oddělení využití odpadů EKO-KOMu Martina Vrbová.
"V ČR je zhruba 45.000 nádob na sklo všech barev, z toho 5000 už je na sklo bílé," dodala. Letos firma rozmístí dalších 1000 až 1500 nádob. EKO-KOM bude podporovat sběr průhledného skla, které by mělo do roku 2010 tvořit pětinu z celkového objemu vytříděných skleněných odpadů. Cílem firmy ale není mít všude kontejnery na bílé sklo. "Je to také o ochotě svozových firem bílé sklo svážet," řekl krajský zástupce EKO-KOMu Luděk Königsmark.
V Plzeňském kraji je 200 nádob, které jsou zapojeny v systému EKO-KOM. Další stovka zbyla z dřívějších dob. Na papír, sklo a plasty je v regionu téměř 8000 sběrných nádob, z toho téměř třetina na sklo všech barev.
EKO-KOM zahájil sběr bílého skla koncem roku 2004. Podle Vrbové tehdy začalo docházet ke změnám na celosvětovém trhu. Stupňují se požadavky na jeho separaci i kvalitu střepů. Bílé sklo je totiž důležitou surovinou do sklářského kmene. Bez těchto střepů nelze vyrobit nové obaly. Firmy mohou navíc dosáhnout velkých úspor energií, než kdyby vyráběly obal jen ze sklářských písků. Nový obal může obsahovat až 80 procent odpadního skla.
Firma se dohodla s výrobci obalového skla - Avirunionem Dubí a Vetropackem Kyjov. V odpadních kontejnerech je polovina odpadů z barevného skla a druhá z průhledného skla. Skleněný odpad třídí na barevný a bílý pouze dvě linky v ČR - AMT Příbram a společnost Remat Glass v Kyjově.
Sklo se v Česku sbírá od 60. let minulého století a má s papírem nejdelší tradici dalšího využití. Vytřídí se ho přes 65 procent z objemu prodaného na trhu, což je nejvíce ze všech druhů komunálního odpadu. Druhé jsou PET lahve, kterých se zpětně odebere polovina z celkového prodeje.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 20.04.2006 15:26



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka