Obnova památek ve Spáleném Poříčí stála přes sto milionů

Hodně přes 100 milionů korun už stála za posledních 20 let ve Spáleném Poříčí obnova a ochrana památek a památkové zóny. Podařilo se zachránit a oživit i nemovitosti, kterým hrozilo zřícení. Dnes jsou všechny důležité historické stavby města minimálně staticky zajištěné a slouží k různým účelům zejm...

Cílená propagace v Plzni

Hodně přes 100 milionů korun už stála za posledních 20 let ve Spáleném Poříčí obnova a ochrana památek a památkové zóny. Podařilo se zachránit a oživit i nemovitosti, kterým hrozilo zřícení. Dnes jsou všechny důležité historické stavby města minimálně staticky zajištěné a slouží k různým účelům zejména v oblasti turistického ruchu. Přesto se realizují další investice. Dokončuje se obnova kostelních varhan a připravuje rekonstrukce náměstí.
Že se město vydá cestou obnovy i velmi zchátralých objektů, bylo jasné už od počátku 90. let. Historické objekty totiž obklopují celé centrum. Pokud by se některé zbouraly, změnil by se charakter města. To jeho představitelé nechtěli, protože historický vzhled považují za přednost. Ihned proto začala snaha o záchranu. Zprvu to bylo velmi těžké. Bylo třeba rychle jednat, ale prostředky nebyly.
„Například zámek byl ve velmi špatném stavu. V době socialismu byl přestavěn napřed na byty a kanceláře. Pak zde byly dílny a v části zámku výrobní závod. Několik let byl zámek i opuštěn a chátral. Když jsme se v roce 1990 se starostou Pelikánem rozhodli zámku pomoci, sehnali jsme první rok na obnovu jen 66 tisíc korun. Za ty jsme zaměstnali jednoho člověka, který drobnými zednickými a údržbářskými pracemi začal s nejnutnějšími opravami,“ říká starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.
V roce 1992 se centrum stalo na žádost tehdy ještě obce památkovou zónou. To umožnilo od následujícího roku čerpat prostředky z Programu regenerace městských památkových rezervací a památkových zón. Zároveň začaly přicházet dotace na ochranu kulturních památek z okresního a později krajského úřadu a z ministerstev kultury i pro místní rozvoj. Práce se zrychlily.
Dodnes získali vlastníci nemovitostí v památkové zóně jen z programu regenerace přes 23 milionů korun. K nim museli přidat minimálně sedm milionů vlastních investic. Dávali ale mnohem víc. Město z prostředků zvelebilo zámek či např. zachránilo před téměř jistou demolicí z důvodu havarijního stavu kupecký židovský dům z poloviny 18. století. Dnes je v něm vinárna a penzion. Církev investovala do kostela a fary a soukromníci hlavně do měšťanských domů lemujících centrum města.
Na desítky milionů korun vyšly dále opravy komunikací a přilehlých chodníků. Z velké části je financovalo Ředitelství silnic a dálnic a Plzeňský kraj a správci sítí – elektrorozvody, plynofikace. Také tyto stavby musely respektovat památkovou zónu. Zhruba 37 milionů korun pak stála rekonstrukce bývalých hospodářských budov zámeckého panství. V jedné vznikl hotel s 52 lůžky a restaurací s konferenčními prostory ve staré klenbové konírně a v druhé budově je od letoška otevřena Galerie Špejchar. Na tuto obnovu získalo město dotace ze Společného regionálního operačního programu a z Regionálního operačního programu Jihozápad.
Z dotace ROP Jihozápad chce město zrekonstruovat i Náměstí Svobody a dokončit chodníky v Zámecké ulici. „Dotace je už přislíbená. Zahrnuje parkové úpravy, dlažbu, mobiliář včetně laviček, osvětlení a vodního prvku před školou,“ doplňuje starosta. V současnosti se připravuje projekt.
Péče o památky umožnila Spálenému Poříčí, aby se v roce 2004 stalo Historickým městem roku 2003. S tímto titulem se letos účastní projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska, který má podpořit kulturní turistický ruch ve městech mimořádně pečujících o památky. Hlavní program Historického putování se ve Spáleném Poříčí uskuteční od 17. do 25. září.
Zachráněné a obnovované památky a historické objekty – současné využití
Renesanční zámek Spálené Poříčí a zámecký park - Střední škola s internátem, kulturní centrum
Kupecký židovský dům – Penzion Joachim Loewidt s restaurací a vinárnou
Tradiční roubený dům jižního Plzeňska – informační centrum, expozice lidové architektury
Barokní děkanství – fara
Kostel sv. Mikuláše a kostelní varhany (obnova varhan skončí v příštím roce)
Židovský hřbitov
Zámecký pivovar – hasičská zbrojnice, průmyslová zóna
Pivovarské sklepy - nyní expozice studentů Ústavu umění a designu ZČU v Plzni
Panský dvůr - Hotel Ve dvoře, restaurace
Zámecké sýpky – Galerie Špejchar – expozice kresleného humoru a historie a života Brd
Měšťanské domy v památkové zóně – bydlení
Hostinec U Bočků – restaurace
Mlýnské kolo Zábrodského mlýna

Zdroje prostředků na obnovu (suma v milionech Kč ) - využití
Program regenerace městských památkových rezervací a památkových zón (cca 23) – nemovitosti v památkové zóně (v centru města)
SROP, ROP Jihozápad (přes 28) – Hotel Ve dvoře, Galerie Špejchar
Plzeňský kraj a bývalý okresní úřad, ministerstva (jednotky milionů) – obnova a ochrana kulturních památek
ŘSD a Plzeňský kraj (desítky milionů) – komunikace v památkové zóně
Západočeská plynárenská, RWE (jednotky milionů) – plynofikace v zóně
ZČE, ČEZ (desítky milionů) – kabelizace elektrorozvodů v zóně
Město Spálené Poříčí – kanalizace, vodovod, plynofikace s účastí Státního fondu životního prostředí a Ministerstva zemědělství, dostavba školy, dům s pečovatelskou službou, podíly na všech investicích v zóně
Vlastníci nemovitostí v památkové zóně (desítky milionů) – město, církev, občané, firmy


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 20.08.2011 17:06



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka