Obůrka má ideální podmínky pro pozorování krále Šumavy

Sníh, který zasypal Šumavu, nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů v přezimovacích obůrkách na území Národního parku Šumava. Jeleni nemají šanci najít ve volné přírodě dostatek potravy a tak jsou v obůrkách, kde dostávají od myslivců řepu a jablka. Při krmení je pak sleduji milovníci lesní zv...

Jarní servisní akce AUTO CB

Sníh, který zasypal Šumavu, nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů v přezimovacích obůrkách na území Národního parku Šumava. Jeleni nemají šanci najít ve volné přírodě dostatek potravy a tak jsou v obůrkách, kde dostávají od myslivců řepu a jablka. Při krmení je pak sleduji milovníci lesní zvěře z pozorovacích míst.
Jestli chcete vidět Krále lesa, pak máte v těchto dnech ideální příležitost. Šumavu zasypal sníh a lesní zvěř tak bere za vděk potravou, kterou jim nabídne člověk a stěhuje se do přezimovacích obůrek.

Král lesa přezdívají šumavští lesníci jelenovi - dvaadvacaterákovi, který pravidelně tráví nejmrazivější měsíce v roce v přezimovací obůrce na Srní. Má pravděpodobně nejsilnější paroží na západní Šumavě – proto toto přízvisko. Podobně kvalitní paroží na západní straně Šumavy nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci. Existuje tak reálná naděje, že až jelen své paroží shodí, získají na tradiční výstavě mysliveckých trofejí ve Vimperku zlatou medaili, což je pro paroží nejvyšší myslivecké ocenění. Loni mu, ještě jako dvacaterákovi, toto ocenění o vlásek uniklo.

„Krále teď vidíme při každém pozorování. V prosinci a na začátku ledna, když byla teplá zima, se jeleni ještě dostali k zemi a mohli brát paši. Teď už chodí do pozorovací obůrky,“ uvádí Jiří Kec, který má pozorovací obůrku na Srní na starost.

Pozorovat jeleny pak mohou zájemci od začátku ledna každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12.00 do 15.30 hodin. „Návštěvníci si ale mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny 20 - 30 osob. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava. Takto se objednávají základní školy, nebo myslivecké spolky.

Když Král lesa na začátku loňského roku parohy shodil, vážily něco okolo sedmi kilogramů. Samotný jelen váží podle hrubého odhadu 160 kilogramů. Parohy měly dvacet výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu, i když trochu otlučenou kvůli souboji s německým jelenem, se kterým bojoval o přízeň laní v oblasti Rokyteckých slatí.

V přímém přenose viděly loni shoz paroží děti z přírodovědného kroužku ze Strážova na Klatovsku. „Chystáme se i letos. Předpokládám, že takové štěstí mít nebudeme,“ uvádí Aleš Potužák, vedoucí přírodovědeckého kroužku ve Strážově. Zájemci se mohou objednat na emailu jiri.kec@npsumava.cz nebo během pracovní doby na telefonu – 731 530 235. Do srubu není možné vstupovat se psy a turisté by si měli vzít teplé oblečení, obutí a dalekohled. Od ledna se tu platí symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem. Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob.

Ti co na Srní dorazí, mohou jelenům přinést i něco na zub. „Ideální jsou jablka, mrkev nebo řepa,“ jmenuje mluvčí Pechoušek.

Loni na pozorovací obůrku na Srní přišlo více než 1300 lidí. Oproti předchozím letům to byl citelný nárůst, i když mimořádný zájem o pozorování jelenů je ze strany návštěvníků patrný již od počátku.

„V poslední době je vidět, že na pozorovací místa přicházejí lidé, kteří si jeleny fotí kvalitními fotoaparáty a natáčí na kamery. Zájem se zprofesionalizoval,“ říká Jiří Kec.

Za projekt pozorovacích srubů obdržela Správa NP a CHKO Šumava v roce 2010 ocenění veřejnosti v soutěži Kudy z nudy, kterou vyhlásila Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism, a za turistický region Šumava obsadila třetí místo.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 05.02.2013 17:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka