Obyvatelé Plzeňska ničí na jaře hnízda ptákům

Jaro je v plném proudu, většina ptáků již zahnízdila a nebo se k hnízdění chystá. O tom, že to však v důsledku tuposti některých lidí nemají vůbec jednoduché, jasně svědčí i další dva případy, které řešili plzeňští ochránci přírody. Třetím rokem zničená snůška labutí velkých Kout na Šumavě...

Cílená propagace v Plzni

Jaro je v plném proudu, většina ptáků již zahnízdila a nebo se k hnízdění chystá. O tom, že to však v důsledku tuposti některých lidí nemají vůbec jednoduché, jasně svědčí i další dva případy, které řešili plzeňští ochránci přírody.

Třetím rokem zničená snůška labutí velkých Kout na Šumavě (Nový Dvůr) – rybník Novodvorský (DO)
Již třetím rokem nevyhnízdil labutí pár na rybníce kousek od Kouta na Šumavě v obci Nový Dvůr. Rybník, kde v minulosti labutí pár pravidelně hnízdil a vyváděl mláďata, je totiž dnes doslova obložen sportovními rybáři. Pro labutí rodinku na rybníce už není žádné místo a jejich hnízdění je zde problematické až nežádoucí. „Ptáci se motají mezi nahozenými pruty, ruší rybáře, rybám žerou krmení a vůbec - rybník je přece pro rybáře a labutí je moc!“ otevřeně a nahlas prezentuje svůj názor před skupinkou malých rybářů (žáků) pan V. z Kdyně. O tom, že je tento rybářský revír místního významu oblíben, jasně svědčí i desítky těsně vedle sebe a kolem celého rybníka vysekaných rybářských míst, ořezané větve, pořezané strom a také několik smotků rybářských vlasců a odpadky.
Podle svědků i zjištění plzeňských ochránců již dva týdny seděl labutí pár na hnízdě v zádní části rybníka vedle plotu rybářských sádek. Samec samici vzorně hlídal a vše vypadalo nadějně až do sobotního rána (17.4. 2010), kdy se celý labutí pár nečekaně přesunul o cca 200m blíže k hrázi rybníka a začal stavět hnízdo nové. Prověřili jsme proto původní hnízdo a zjistili, že hnízdo je prázdné a vejce zmizela. Dovoluji si upozornit, že norek, liška, straka, kavka či vrána labutí vejce neodnese a že jediný, kdo by to na této lokalitě dokázal, je člověk, zlobí se šéf ochránců Karel Makoň.

Tím se podle něj vše vysvětluje, a proto po zničení první snůšky začaly labutě okamžitě stavět hnízdo nové a na něm pokračuje samice se snášením dalších vajec (v sobotu jedno vejce). "Aby ptáci měli klid a tak trochu i pro jistotu jsme místo kolem nového hnízda raději viditelně označili. Mimo jiné hned příští týden posílám písemný podnět na místně příslušný úřad s rezolutním požadavkem omezení výkonu práva rybářství, vyhlášení klidových úseků a začnu se vážně zabývat i možností prosazení úplného zákazu sportovního rybolovu na této lokalitě, dodává Makoň.

Úmyslně poražená borovice s hnízdem krkavců Chotěšov – Vodní Újezd (PJ), polesí Dubovec
Ve čtvrtek (15.4. 2010) hlásil ochranářům rozčílený revírník městských lesů, hospodařící v polesí Dubovec mezi obcemi Vodní Újezd a Chotěšov, nález cíleně poražené cca 18 m vysoké borovice s obsazeným hnízdem krkavčího páru. Kromě toho, že někdo znalý místních poměrů drze a cíleně porazil strom v cizím (městském) lese (poškodil cizí věc), se také vědomě dopustil ještě pytláctví (podle zákona o myslivosti) a zásahu do vývoje zvláště chráněného živočicha, krkavce velkého (podle zákona 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny). O tom, že se rozhodně nejednalo pouze o nešťastnou náhodu a chybu amatérského zloděje dřeva, svědčí i několik zjištěných skutečností. Strom byl poražen o víkendu minulý týden, a to ruční pilou ve výšce jednoho metru nad zemí. To znamená žádný hluk, žádné zdržování a ohýbání se k zemi. Dřevo zůstalo ležet na místě a jediné, co zmizelo, byla mláďata krkavců z prokazatelně obsazeného hnízda. Podle na místě zajištěných stop se jednalo o 2 až 3 týdny stará mláďata, která mohl dotyčný chtít do zájmového chovu (ochočit) a nebo je jen zlikvidoval (usmrtil) - obojí je nelegální. Na strom však nevylezl, a tak si je jednoduše i se stromem porazil. Každopádně nechtěl, aby ho u toho někdo slyšel, viděl a chytil. Ale naštěstí byl tak líný, že si k hnízdu dojel docela nápadným autem, a tak stopy vedou do nedaleké obce Kotovice k jednomu zatím nejmenovanému nimrodovi. "I v tomto případě myslím, že než složitě prokazovat neprokazatelné, bude mnohem účinnější, když celou záležitost předem proberu s konkrétním mysliveckým hospodářem v místě hospodařícího mysliveckého sdružení, které si od města Plzně tuto honitbu pronajímá. Věřím totiž, že o hnízdě krkavců musel rovněž vědět a zná všechny ostatní myslivecké kolegy. Podle jeho postoje a výsledku jednání pak uvidím, zda než složité usvědčování viníka, nebude efektivnější a účinnější raději jednat přímo s poškozeným městem Plzní o tom, aby smlouvu o pronájmu honitby s příslušným mysliveckým sdružením vypovědělo a nebo dále neprodlužovalo," říká Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 20.04.2010 06:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka