Obyvatelé Plzeňska odevzdali k recyklaci o pětinu baterií víc

Podle aktuálních údajů neziskové společnosti ECOBAT odevzdali loni lidé i firmy v Plzeňském kraji meziročně o 22 procent více, konkrétně 39,6 tun použitých baterií a akumulátorů. V České republice se loni vybralo rekordních 1 031 tun, což je meziroční nárůst o téměř 12 procent. Tímto množstvím se mj...

Cílená propagace v Plzni

Podle aktuálních údajů neziskové společnosti ECOBAT odevzdali loni lidé i firmy v Plzeňském kraji meziročně o 22 procent více, konkrétně 39,6 tun použitých baterií a akumulátorů. V České republice se loni vybralo rekordních 1 031 tun, což je meziroční nárůst o téměř 12 procent. Tímto množstvím se mj. podařilo naplnit dobrovolnou dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR.
Rok 2013 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů přelomový hned ze tří hledisek. „Češi poprvé překonali psychologickou hranici 1 000 tun a zároveň odevzdali téměř třetinu baterií, které se v daný rok v průměru dostaly do oběhu,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT. „Také se nám podařilo naplnit dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR, ve které se výrobci baterií v roce 2001 zavázali, že se bude v České republice sbírat více než 1 000 tun použitých baterií ročně.“

Jak ale dodává, Česká republika stojí v této oblasti před nelehkým úkolem. Podle směrnice Evropské unie totiž musí ČR zpětně odevzdat minimálně 25 procent baterií, které se daný rok dostanou na trh. „To se nám již několik let daří, loni jsme vybrali 32 procent. Nicméně od roku 2016 se minimální hranice zvýší na 45 procent,“ varuje s tím, že baterie jsou oproti papíru, plastům a sklu stále podceňovanou komoditou. „Je snadné malou baterii odhodit do koše. Neumím si ale představit, že by někdo udělal stejnou věc například s vysloužilým vysavačem,“ konstatuje Kratochvíl.


Zdroj: Ecobat s.r.o., 2014



Plzeňský kraj druhý nejlepší

V Plzeňském kraji vzrostl meziroční objem odevzdaných použitých baterií a akumulátorů o 22 procent (z 32,4 na 39,6 tun). Z celkového objemu odevzdali 60 procent lidé a 40 procent firmy. „Plzeňský region nám udělal ohromnou radost,“ říká k číslům Kratochvíl. „Meziroční nárůst o 22 procent nezaznamenal žádný z krajů kromě Prahy.“ ECOBAT loni rozšířil v kraji počet sběrných míst zpětného odběru na aktuálních 986 míst. „Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství,“ zakončuje. Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Společnost ECOBAT organizuje sběr baterií také na školách, úřadech a ve firmách.


Výchova k recyklaci už od školních lavic

Do sběru baterií se v Plzeňském kraji dlouhodobě aktivně zapojují mateřské, základní a střední školy, a to především v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. K prvnímu pololetí školního roku 2013/2014 jich v kraji bylo celkem 156. Nejlepších výsledků ve sběru baterií mezi školami v kraji dosáhla v loňském roce ZŠ Řenče, která odevzdala k recyklaci 576 kg baterií.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 04.03.2014 12:15



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka