Obyvatelé Trokavce řekli radaru jasné ne

Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu téměř jednomyslně odmítli stavbu americké radarové základny nedaleko obce.

Jarní servisní akce AUTO CB

Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu téměř jednomyslně odmítli stavbu americké radarové základny nedaleko obce. Ze 72 účastníků hlasování jich 71 dalo obecnímu zastupitelstvu mandát k tomu, aby podnikalo veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby základny. Novinářům to řekl starosta Jan Neoral (nez.). Výsledek referenda však není pro českou vládu ani parlament závazný.
Trokavec má asi stovku obyvatel, zapsaných voličů bylo 88. Pokud by radarová základna skutečně stála ve vojenském újezdu Brdy, byl by Trokavec nejbližší obcí. Dělila by je zhruba dvoukilometrová vzdálenost. I proto je první obcí v republice, která k tomuto tématu referendum vypsala.
"Výsledek není překvapující. Ono je docela možné, že i ten jeden špatně pochopil otázku. Já jsem to sice očekával, ale i tak mám radost," reagoval na výsledek hlasování starosta. "Je to jasný signál pro vládu. A takto stejně to vypadá podle mého názoru i v okolních obcích, takže by si toho měla vláda laskavě všimnout," řekl Neoral.
Právě bezprostřední blízkost je jedním z důvodů, proč lidé z Trokavce radar nechtějí. Mají obavy ze zdravotních účinků radaru. Neoral je radarový technik, proto prý argumenty, že radary nebudou mít žádný vliv na okolí, odmítá.
Odpůrci radarové základny argumentují také tím, že základna by byla první cílem v případě konfliktu. "My jsme tu měli 20 let rakety a mířili na nás Američané. A teď na nás budou mířit Rusové a vypatlaní bin Ládinové?" řekl ČTK rozhořčeně Miroslav Hrabačka z Trokavce. Hlasoval proti základně.
Ještě donedávna téměř neznámá obec se díky odporu vůči základně stala alespoň pro dnešní den mediální hvězdou. Starosta prakticky celý den odpovídal na dotazy českých i zahraničních novinářů. "Bylo tu asi 15 televizních štábů z celého světa, včetně třeba Číny nebo Japonska. A novinářů z novin ještě mnohem víc," popsal hektický den Neoral.
S médii přitom vedení obce i nadále počítá. Referendum totiž pověřilo zastupitele, aby využilo všech zákonných možností jak stavbu odvrátit. "Budeme se i nadále obracet na tisk, nejen český, ale i zahraniční, abychom zvýšili tlak," prohlásil Neoral.
Do boje proti základně chce zapojit i další obce. Některé se už na Trokavce obrátili s tím, aby jim pomohl v přípravě podobného referenda.
Původně se měli obyvatelé Trokavce vyjadřovat k tomu, jestli chtějí nebo nechtějí základu. Protože ale stavba základny není v kompetenci obce, a tak o ní nemohou lidé v místní referendu hlasovat, znění referenda bylo upraveno na text: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy".
O umístění radaru v části vojenského prostoru Brdy požádaly Spojené státy Českou republiku oficiálně koncem ledna. Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění s vybudováním radarové základy nesouhlasí 61 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny respondentů, 73 procent, soudí, že o výstavbě radaru, by měli rozhodovat občané v referendu. Proti umístění radaru jsou zejména komunisté a sociální demokraté, kteří také požadují referendum. Vládní ODS a KDU-ČSL naopak výstavbu radarové stanice podporují, zelení váhají a chtějí víc zapojit NATO a EU.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 18.03.2007 12:10



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka