Ochranáři se starají o čápi v kraji

Jako každým rokem, tak i letos je potřeba ještě před příchodem jara a příletem čápů bílých zkontrolovat, připravit či upravit některá jejich hnízda. Této aktivitě se věnuje plzenští ochránci přírodz již od roku 1994 a za tu dobu upravili, snížili či zrekonstruovali přes 150 hnízd a hnízdišť. Cílem ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Jako každým rokem, tak i letos je potřeba ještě před příchodem jara a příletem čápů bílých zkontrolovat, připravit či upravit některá jejich hnízda. Této aktivitě se věnuje plzenští ochránci přírodz již od roku 1994 a za tu dobu upravili, snížili či zrekonstruovali přes 150 hnízd a hnízdišť. Cílem druhové ochrany hnízdišť čápů bílých je pravidelná údržba nosných konstrukcí, hnízdních podložek a přístupových lávek. Vše se musí realizovat mimo hnízdní období, a tak ještě zhruba do poloviny března budou muset udělat několik generálních oprav či přesunů. Začali jsem tento víkend v Chotěšově, podle počasí nás čeká ještě Planá u Mariánských Lázní, kde nám ZČE připravila 13 m vysoký betonový sloup a pak ještě jedno hnízdo v Karlovarském kraji. Ve všech třech případech se jedná o výměnu nosné konstrukce a přesun těžkých hnízd na bezpečnější místo.
To vše se smí realizovat pouze se souhlasem místně příslušného krajského úřadu a na samostatné povolení (výjimku ze zákona). Plzeňský krajský úřad již několik let hnízdiště čápů bílých monitoruje a také přispívá naší organizaci na jejich rekonstrukce a úpravy. Čáp bílý totiž patří do skupiny zvláště chráněných živočichů, a tak škodlivě zasahovat do jeho hnízdiště či vývoje je trestné. Na druhou stranu čapí hnízdo na komíně či střeše přináší i své problémy v podobě zanesených okapů, znečištěných střech a podobně. Proto na některých lokalitách provádí ochranáři po hnízdění úklid střech, čištění okapů a podobné akce.
První rekonstrukce roku 2009 proběhla tuto neděli v Chotěšově na Plzni jihu. Na předem připravený příhradníkový stožár Karel Makoň se svými pomocníkz navařovali novou kovovou hnízdní podložku a přístupovou lávku. V Chotěšově čápi totiž již několik let pravidelně hnízdili na nefunkčním komíně bývalé pekárny téměř uprostřed obce. Původní komín byl však v havarijním stavu a koncem loňského roku byl z technických důvodů i s hnízdem zbourán. Místo něj teď nový majitel objektu na stejné místo postaví příhradníkový stožár, na který se hnízdo přesune. Výstavba stožáru je v režii majitele rekonstruovaných budov, náš spolek zajišťuje pouze instalaci kovové hnízdní podložky, přístupové lávky a imitace rozestavěného hnízda, které má čápy přilákat zpátky. To, že hnízdo nebude na cihlovém komíně, ale novém stožáru, by čápům rozhodně vadit nemělo, jelikož stožár bude stejně vysoký a mnohem bezpečnější. V tomto případě došlo k dohodě jak Plzeňského krajského úřadu, tak obce a nového majitele objektu. Všechny tři subjekty chtějí čápy v Chotěšově udržet za každou cenu, a tak se všichni snažili, aby nová hnízdní podložka byla co nejlepší. Teď už chybí pouze nátěr celé konstrukce a postavení stožáru, to vše by mělo proběhnout do konce tohoto a pak už vše ostatní záleží pouze na čápech.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 11.02.2009 08:30



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka