Ochranáři varují: Nevypalujte trávu, zabíjíte živočichy

Jaro patří k nejkrásnějším obdobím roku, které v sobě skrývá mnoho radostí i probuzení nového života v přírodě. Bohužel se v poslední době stále více setkávají členové Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech i se zažitým nešvarem, jakým je vypalování staré suché trávy. Tato zastaralá metoda „ ja...

Jarní servisní akce AUTO CB

Jaro patří k nejkrásnějším obdobím roku, které v sobě skrývá mnoho radostí i probuzení nového života v přírodě. Bohužel se v poslední době stále více setkávají členové Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech i se zažitým nešvarem, jakým je vypalování staré suché trávy. Tato zastaralá metoda „ jarního úklidu „ v sobě skrývá mnoho nebezpečí a i z hlediska ochránců přírody je tato činnost velice škodlivá. Nejen, že tento způsob není při zmlazování trávy nikterak účinný, navíc zahynou tisíce rostlin, brouků, savců a leckdy i ptáků. Při vypalování se oheň často rozšíří do různých křovin, roklí nebo na porosty kolem vodních toků. Tím dochází k ničení přirozených hnízdišť a úkrytů živočichů. Při vypalování zahyne také mnoho zajíčků z březnových vrhů. Důsledky vypalování jsou však ještě mnohem vážnější. V plamenech zahyne také velké množství užitečného hmyzu, zejména slunéček. Ta totiž přezimují právě u země v trsech travin. Bohužel hmyz pro nás škodlivý / i když je to v rámci ekologie relativní pojem, neboť užitečnost či škodlivost určuje člověk a ne příroda / jako různé mouchy a můry, přezimují mnohem hlouběji, takže mu oheň nemůže uškodit. Tragické však také je, že oheň ničí čmeláky přezimující v mělkých myších dírách, kde se vypalováním udusí. Že mohou vzniknout také materiální škody, je každému jasné. Často jsme i svědky toho, že uhoří osoby, jež i přes právní zákaz trávu vypalují. I přesto, že je každoročně nesmyslnost tohoto počínání vysvětlována, někteří, především starší občané toho nedbají. Neuvědomují si přitom, že se vystavují finančnímu postihu a pochopitelně i nebezpečí ohrožení života.
"Chtěli bychom tedy apelovat na rozumně myslící spoluobčany, aby od nesmyslného vypalování trávy upustili, raději ji vyhrabali na hromadu a odvezli na skládku. Výsledek bude jistě o mnoho lepší a to nejen pro přírodu," líčí šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 25.03.2010 13:27



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka