Ochránci přírody obdivovali krásu Skryjských jezírek

Téměř šedesát rokycanských ochránců přírody a jejich příznivců se vydalo o minulém víkendu obdivovat krásu Skryjských jezírek. Sraz zájemců byl v 9.00 hodin před sídlem ČSOP v Rokycanech ve Švermově ulici. "Přistaveným autobusem jsme se přesunuli z Rokycan k hájovně Slap na rozhraní Středočeské...

Cílená propagace v Plzni

Téměř šedesát rokycanských ochránců přírody a jejich příznivců se vydalo o minulém víkendu obdivovat krásu Skryjských jezírek. Sraz zájemců byl v 9.00 hodin před sídlem ČSOP v Rokycanech ve Švermově ulici. "Přistaveným autobusem jsme se přesunuli z Rokycan k hájovně Slap na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje. Toto místo je známější pod názvem Podmokelský mlýn a je východiskem modré turistické značky ke Skryjským jezírkům ležícím na Zbirožském potoce," popisuje šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis. Toto bezesporu malebné místo patří mezi nejkrásnější kouty Křivoklátska. Je tvořeno menší vodní plochou ve skalní soutěsce s vodopádem. Můžeme zde vidět celou řadu zajímavých a vzácných druhů živočichů i rostlin. Proto celá oblast právem patří do přírodní rezervace o rozloze 60 hektarů s řadou informačních tabulí popisující přírodní zajímavosti. I přesto, že trasa byla dlouhá necelých pět kilometrů, znamenala velkou prověrku fyzické připravenosti. Bahnitý terén, rozvodněný Zbirožský potok místy přetnutý lávkami nad vodou, či klouzavé kameny činily některým pohodníkům problémy. Přesto je zvládli a do Skryjí dorazili poměrně brzy. Čas do odjezdu autobusu využili někteří posezením v restauraci, jiní prohlídkou obce či návštěvou dalších zajímavých míst. "Vzhledem k tomu, že akce byla plánována jako celodenní, při zpáteční cestě jsme udělali krátkou zastávku na vyhlídce na Chlumu. Zde se na více než 150 hektarech rozprostírá další přírodní zajímavost – Chlumská stráň, která je součástí přírodního parku Horní Berounka. Stráň je složena ze skal a holých sutí, které v převážné míře tvoří algonkické břidlice. Na tomto podloží roste především smíšený porost a to dub, habr, lípa, javor a ve značném množství také tis červený. Těch zde bylo napočítáno přes tři sta. Kromě stromů se v této oblasti daří keřům jako hlohu a lísce obecné. Pod korunami stromů můžeme vidět bohaté zastoupení bylin, ale i lilii zlatohlávek, dymnivku dutou a nebo bělozářku větvitou," vysvětluje Moulis. Chlumská stráň je chráněna jako přírodní rezervace od roku 1933 a mnozí zde byli poprvé. Vyhlídka jim učarovala natolik, že sem ještě v budoucnu podniknou výlet sami. Pak již následoval přesun do Rokycan. "Tam jsme dorazili před šestnáctou hodinou, jak bylo avizováno v programu, neboť se naší akce zúčastnili nejen rokycanští a plzeňští, ale i naši příznivci ze vzdálenějších míst regionu, což nás velice těší."
Plni dojmů z krásně prožitého dne, které doprovázelo jarní počasí se ochránci rozcházeli do svých domovů v očekávání další zajímavé akce. Jejich výčet naleznete na www.csop.erc.cz .


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.03.2009 07:20



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka