Ochránci přírody pořádají v sobotu vycházku na Žďár

Na první letošní společnou procházku se vydají již tuto sobotu, tj. 15. ledna 2011 rokycanští ochránci přírody a přidat se k nim mohou všichni, kterým není lhostejná zimní příroda. Cílem přírodovědné vycházky je nejvyšší vrchol Rokycanska – Žďár, tyčící se do výše 629 metrů nad mořem. Zároveň je to...

Cílená propagace v Plzni

Na první letošní společnou procházku se vydají již tuto sobotu, tj. 15. ledna 2011 rokycanští ochránci přírody a přidat se k nim mohou všichni, kterým není lhostejná zimní příroda. Cílem přírodovědné vycházky je nejvyšší vrchol Rokycanska – Žďár, tyčící se do výše 629 metrů nad mořem. Zároveň je to i nejznámější chráněné území vyhlášené již v roce 1953 s rozlohou 20,48 hektarů v katastrálním území Pavlovsko. Toto unikátní území se nachází v hřebenové partii lesnatého vrchu Žďár, čtyři a půl kilometru východně od města Rokycany, dva kilometry severně od obce Pavlovsko a dva a půl kilometru od obce Svojkovice na severozápadním okraji Brd. Rezervace byla navržena Muzejní společností v Rokycanech již v r. 1938 na popud profesora Bohumila Horáka, čímž byla zachována původní rostlinná společenstva další generaci. Území se nachází na kambricko-silurském útvaru, jehož nejstarší vrstvy tvoří křemitý žďárský slepenec prostoupený křemitými valounky a stmelený hmotou křemitou s malými úlomky buližníků. V rámci zoologického i fytocenologického inventarizačního průzkumu zde bylo zjištěno mnoho chráněných druhů. Jmenujme např. výskyt roháče obecného, tesaříka zavalitého, ještěrky obecné, včelojeda lesního či kulíška nejmenšího, z nichž někteří se zde vyskytují dodnes. Maloplošné chráněné území bylo zřízeno především k ochraně přirozených porostů na skalnatém kopci s vyvinutými suťovými porosty bučinného charakteru s význačnou lišejníkovou florou.
"Nás však bude zajímat celý ekosystém tohoto území. Sraz zájemců o tuto unikátní zimní akci je v 9.00 hodin před rokycanským vlakovým nádražím. Odtud se vydáme po turistické značce na vrchol Žďáru a zpět. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v odpoledních hodinách. Zajímavá zhruba dvanácti kilometrová trasa povede většinou v lesním prostředí a tudíž bude pozornost věnována především lesním živočichům. Doporučujeme se teple obléci, vzít si pohodlnou obuv, něco na opečení i drobný peníz na případné občerstvení v restauraci. Výhodou bude vlastní dalekohled. Bližší informace získáte na tel. 603239922," líčí šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 12.01.2011 08:01



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka