Ochránci přírody v Rokycanech sdružují téměř 130 členů

Český svaz ochránců přírody je jednou z největších nevládních organizací v České republice sdružující zájemce o ochranu přírody a trvale udržitelný rozvoj. Od svého vzniku v roce 1979 se zaměřuje především na dobrovolnou práci pro přírodu. V jeho řadách lze nalézt vynikající odborníky, vědce, profes...

Jarní servisní akce AUTO CB

Český svaz ochránců přírody je jednou z největších nevládních organizací v České republice sdružující zájemce o ochranu přírody a trvale udržitelný rozvoj. Od svého vzniku v roce 1979 se zaměřuje především na dobrovolnou práci pro přírodu. V jeho řadách lze nalézt vynikající odborníky, vědce, profesionální i amatérské ochránce přírody, ale především lidi, kterým není lhostejné prostředí ve kterém žijí a kteří jsou odhodláni pro jeho zlepšení přiložit ruku k dílu a obětovat i část svého drahocenného času.

ZO ČSOP Rokycany začala pracovat v dubnu roku 1982. Její zaměření se postupně vyvinulo do čtyř základních programů:
- záchranná stanice živočichů
/ odchyt, ošetření, léčba a vypouštění živočichů či jejich záchranné transfery ….. /
- programy ochrany biodiverzity
/ monitoring nejrůznějších živočišných druhů … /
- provoz akreditovaného ekocentra
/ zájezdy, vycházky, přednášky, popularizace činnosti ….. /
- vedení přírodovědného oddílu pro děti a mládež
/ schůzky, víkendovky, přírodovědné soustředění ….. /

V roce 2008 se řádně zaregistrovalo 63 dospělých členů a 64 dětí, čímž patříme k největším organizacím v rámci celého ČSOP, které sdružuje přes tři sta základních organizací. V roce 2008 neměla organizace žádného profesionálního pracovníka, přesto její činnost byla velice kvalitní a kladně hodnocena celou řadou subjektů. "Sázíme tedy na dobrovolnickou činnost našeho seskupení," vysvětluje šéf Pavel Moulis.
Na mnohých akcích zaměřených na širokou veřejnost se orhanizace neobejde bez spolupráce s místní samosprávou, nejrůznějšími organizacemi a dalšími jednotlivci, kteří ochotně pomáhají. Bez takto „ postižených „ lidí by těžko vznikal tak pestrý a mnohostranný program, který nabízí organizace nejširší veřejnosti jako možnou alternativu využití volného času. "Těmto lidem děkujeme a věříme, že nám budou i nadále nakloněni," líčí Moulis.
Velice významná je spolupráce s myslivci nejen z Litohlav, ale i jiných mysliveckých společností. Kromě pobytu v přírodě společně sází zeleň, uklízí černé skládky či se věnují zábavě. Mezi významné akce patří prezentace činnosti na nejrůznějších mysliveckých akcích nebo pomoc při organizování soutěže mysliveckých znalostí s názvem „ Zlatá srnčí trofej „. Ve svých aktivitách ochránci především spolupracují s Honebním společenstvem Litohlavy – Klabava, Bušovice, Mysliveckým sdružením Volduchy, Jestřáb Těškov i Okresním mysliveckým spolkem Rokycany.
Zanedbatelná není ani spolupráce se sokolníky, kteří připravují tradiční sokolnické ukázky ze své činnosti. Prezentace sokolnictví, kterou navštívili v loňském roce nejen zájemci z rokycanské organizace, ale i z řad nejširší veřejnosti, proběhla v září v Litohlavech, v říjnu v Oseku a v listopadu v Těškově. "Děkujeme tedy především sokolníkům ze střediska Rokycany pod vedením Mgr. Jana Kumbery za možnost odhalení tajů výcviku dravců," dodává Moulis. V rámci výcvikových dnů proběhl i další doprovodný program spojený s pravým mysliveckým občerstvením. Zvláštní poděkování v tomto směru patří především myslivcům z Honebního společenstva Bušovice.
V rámci možností se ochránci přírody snaží spolupracovat se všemi, kdož o to projeví zájem. "Bohužel naše snahy bývají v řadě případů nepochopeny či nevyslyšeny, což je jistě škoda. I pro letošní rok máme řadu plánů, při kterých bychom uvítali i ostatní zelené organizace, které na Rokycansku pracují. I přes všechna úskalí budeme pokračovat i nadále. Budeme se snažit oslovit co nejširší veřejnost. Mezi ty, kdo nám pravidelně pomáhají šířit myšlenku ochrany přírody patří i řada školských zařízení, pro které byla určena i nabídka velkokapacitních krmítek určených do školních zahrad. I tato aktivita se setkala s kladným ohlasem. Děti a mládež k nám pravidelně docházejí nejen v rámci našich přírodovědných kroužků, ale i v rámci školní výuky. Jsme rádi, že povědomí o našich aktivitách neustále roste. Mezi odběrateli krmítek byli nejen mateřské a základní školy na Rokycansku, ale i jednotlivci, kteří nemají možnost si krmítko zhotovit. Součástí předání krmítek bylo v nejednom případě i předání finančního či materiálního daru na činnost naší organizace, za což všem dárcům nesmírně děkujeme. V těchto aktivitách bychom i nadále pokračovali a budeme rádi, když o ně bude alespoň takový zájem jako doposud," uzavírá Pavel Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 04.02.2009 17:55



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka