Ochránci vypustili do přírody uzdravenou poštolku

Rokycanská organizace Českého svazu ochránců přírody je známá svými nejrůznějšími aktivitami. Mezi ty stěžejní zcela jistě patří záchrana zraněných, nemocných a jinak handicapovaných živočichů. Zhruba polovina přijatých zvířecích pacientů se podaří zachránit a vrátit zpět do volné přírody. A pr...

Cílená propagace v Plzni

Rokycanská organizace Českého svazu ochránců přírody je známá svými nejrůznějšími aktivitami. Mezi ty stěžejní zcela jistě patří záchrana zraněných, nemocných a jinak handicapovaných živočichů. Zhruba polovina přijatých zvířecích pacientů se podaří zachránit a vrátit zpět do volné přírody.
A právě jedním z nich je poštolka obecná, která byla na konci ledna nalezena zcela vysláblá nedaleko Zbiroha na Rokycansku. Díky včasnému zásahu a následné péči zvířecích záchranářů se ji podařilo zachránit a dnes v ranních hodinách i vypustit zpět do volné přírody. Stalo se tak z důvodu začátku svatebních letů těchto krásných dravců, aby se i tento dravec mohl zapojit do reprodukce. Vždyť poštolky jsou jedni z nejužitečnějších opeřenců u nás.
Patří do skupiny sokolovitých dravců s rozpětím asi 75 centimetrů. Často pátrají po kořisti ve svém typickém třepotavém letu, aby posléze zaútočily střemhlavým letem k zemi a uchvátily hraboše. Sameček má šedou hlavu, výrazný černý vous a na konci šedého ocasu je černý, bíle lemovaný pruh. Hlava i ocas samice jsou hnědé. Ozývají se pronikavým daleko slyšitelným „ kliklikli „ a patří k nejhojnějším sokolům střední Evropy. Poštolky jsou velice krásní a inteligentní dravci. Poměrně často však hynou na sloupech vysokého napětí, zvláště pak neobratná mláďata, která využívají sloupy pro svůj odpočinek. Takto zraněné poštolky, které můžeme vidět v záchranných stanicích jsou odsouzeny k trvalému žití v lidské péči. Nicméně jim to mnohdy nebrání k rozmnožování. I rokycanská záchranná stanice každoročně odchovávala od trvale poškozeného páru poštolek mláďata, které posléze vracela do přírody metodou volného letu. Tato metoda patří k uznávaným metodám právě při návratu mláďat dravců do přírody.
Rokycanské záchranné centrum se kromě pomoci volně žijícím živočichům zabývá i ekologickou výchovou veřejnosti a aktivitami s dětmi a mládeží. Pro nejrůznější zájemce organizuje řadu zajímavých akcí, mezi které patří vycházky, zájezdy či přednášky na nejrůznější téma. V poslední době se intenzivně zabývá propojením ochranářských, mysliveckých i sokolnických aktivit. "Ani letošní rok nebude vyjímkou. Na podzim proběhnou v řadě míst Rokycanska nejrůznější akce zaměření na ochranu dravců a sokolnictví vůbec. Bližší informace o akcích, případně dalších aktivitách rokycanských ochránců přírody naleznete na www.csop.erc. cz," říká šéf Pavel Moulis.
Pokud Vás zaujala činnost rokycanských ochránců přírody a chcete pomoci, máte nyní příležitost. Podporu lze realizovat odesláním dárcovské sms zprávy ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zaslat finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. Chcete-li pomoci výrazněji, kontaktujte tel. 603239922. Podporu však lze realizovat i pouhou účastí na námi pořádaných akcích, které jsou až na výjimky zdarma.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 22.03.2011 06:09



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka