Ochránci zvířat z Plzně vyhodnocují výtvarnou soutěž

Celý uplynulý týden vybírala pečlivě čtyřčlenná odborná porota složená z předních výtvarnic a příznivkyň ochrany přírody několik těch nejlepších obrázků a výtvarných děl přihlášených do soutěže plzeňských ochránců přírody. Ve finále se sešlo a do soutěže bylo zařazeno 90 výtvarných děl, která se po...

Jarní servisní akce AUTO CB

Celý uplynulý týden vybírala pečlivě čtyřčlenná odborná porota složená z předních výtvarnic a příznivkyň ochrany přírody několik těch nejlepších obrázků a výtvarných děl přihlášených do soutěže plzeňských ochránců přírody. Ve finále se sešlo a do soutěže bylo zařazeno 90 výtvarných děl, která se po roztřídění do jednotlivých skupin a kategorií posuzovala nejen podle obsahu a techniky provedení, ale také hlavně podle věku autora, jeho nápadu a promítnutí do díla.
Soutěžní díla jsou rozdělena do tří věkových skupin : na předškoláky a děti do věku 6 let, následně na školáky I. stupně ZŠ a děti starší. Soutěž byla původně určena pro jednotlivce, a to zejména příznivce činnosti, kteří sledují dění kolem DES OP - Záchranné stanice živočichů Plzeň již několik let. "Pravidla soutěže byla rozeslána na 300 adres našeho emailového adresáře „příznivců činnosti DES OP“, přičemž moc jednotlivců se do soutěže nepřihlásilo. Proto jsme také ve finále ocenili, že se zapojilo i několik školních a předškolních skupin," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.
Velice pěkná díla tak přišla například z 50. MŠ v Plzni nebo z Internátu zrakově postižených či speciální MŠ zrakově postižených a s vadou řeči. Zajímavá jsou i díla dětí ze ZŠ Předslav u Klatov, která sbírají velice slušná ocenění či díla ze ZŠ a MŠ pro zrakově postižené a nebo o.s. Devítka z Malesic. Svá želízka v ohni má však i výtvarný kroužek „Skřítek“ při SSUPŠ Zámeček a nebo výtvarný kroužek z Poděbrad. V kategorii nejstarších žáku ZŠ pak jasně vede 12letá Miroslava Martincová, která svou labuť na vodní hladině přihlásila sama za sebe a jako jednotlivec.


"Bohužel se ale i vyřazovalo. Pokud bychom zaregistrovali úplně všechny obrázky a díla, tak by jich bylo minimálně přes stovku. Bohužel nám však do soutěže někteří posílali i díla mimo vypsané okruhy se zvířaty exotickými, domácími a podobně. Leckde nám při třídění obrázků unikal i obsah a myšlenka spojená s ochranou přírody či činností naší stanice, ale zcela určitě je v soutěži hodně děl velice pěkných," konstatuje Makoň. Ten tvrdí, že ve finále organizátoři zcela určitě ocení všechny přihlášené skupiny i jednotlivce. "Rád bych alespoň kolektivy objel osobně, ideálně v doprovodu členů poroty, a ceny předal. Jednotlivce pak pozveme na stanici a nebo nějakou z našich akcí. Cílem soutěže nebylo vybrat jen ty nejlepší a nejzdatnější, jelikož je jasné, že talent má každý jiný, a že dítě z výtvarného kroužku či pod vedením pedagoga má podstatně větší šanci na umístění než dítě, které kreslilo výkres pastelkami a doma. Na druhou stranu je třeba však určitý talent ocenit a vyzdvihnout, a proto vybírala každá porotkyně samostatně a podle svých kritérií. Své favority jsem pak vybíral a ocenil i já, jakožto totální dyslektik, dysgrafik a výtvarný neznaboh. Hodnotil jsem však hlavně obsah a myšlenku, přičemž se zcela určitě dostane i na slabší jedince," usmívám se Makoň.

Samostatné ocenění dostanou i děti jako například nevidomý Adam z Internátu pro zrakově postižené v Plzni na Doubravce či kolektivy speciálních škol a školek.


Po zpracování všech výsledků bude na internetových stránkách (www.desop.cz) ke shlédnutí elektronická galerie všech přihlášených výtvarných děl. Místo původně plánované výstavy si bude moci obrázky prohlédnout každý na svém počítači.


"Na závěr děkuji odborné porotě za trpělivost, čas a shovívavost, jelikož bez jejich odbornosti, zkušeností a zapojení bych to opravdu nezvládl," uzavírá Makoň. Porota pracovala ve složení:

Mgr. Jana Vacková - členka Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti a výtvarná pedagožka.

Jiřina Hepová - soukromé studium malba-kresba - F.Šolý, lektor AVU Praha, keramická školení.

Mgr. Dana Raunerová - výtvarnice, učitelka odborných předmětů na SSUPŠ Zámeček v Plzni.

Andrea Novotná Jůdlová – výtvarnice, lektorka arteterapie na volné noze.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 18.02.2013 12:17



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka