Odborníci zkoumali rybníky: Bolevák je bez motolic

Již plzeňští zvířecí záchranáři v těchto dnech hostili tým odborníků z katedry parazitologie, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří se mj. zabývají i problematikou ptačích motolic, způsobujících u lidí specifickou kožní vyrážku zvanou „cerkáriová dermatitida“ (www.helminthology.cz...

Jarní servisní akce AUTO CB

Již plzeňští zvířecí záchranáři v těchto dnech hostili tým odborníků z katedry parazitologie, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří se mj. zabývají i problematikou ptačích motolic, způsobujících u lidí specifickou kožní vyrážku zvanou „cerkáriová dermatitida“ (www.helminthology.cz). Do Plzně jezdí hlavně kvůli výzkumu larev motolic - tzv. cerkáriím, které loni komplikovaly koupání na velkém Boleveckém rybníku.
"Naše organizace takovou spolupráci vítá, a proto jsme rádi, že můžeme na projektu technicky spolupracovat. Cílem jednotlivých akcí je sběr biologického materiálu nejen z Velkého boleveckého rybníka, ale i dalších, předem vybraných vodních ploch Bolevecké kaskády. Vědce ve vysokých rybářských holinách, sbírající zejména vodní šneky, jste proto mohli zahlédnout jak na Boleváku, tak i Košináři a Nováčku," líčí šéf Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
Kromě sběru šneků, a jejich následné analýzy na přítomnost konkrétních druhů cerkárií, které mohou u člověka způsobovat svědivou vyrážku, se odebírá i krev od vodních ptáků záměrně držených anebo přirozeně hnízdících na Boleveckém rybníku. Snahou je zjistit, do jaké míry mohli tito ptačí obyvatelé kaskády ovlivnit výskyt problémových parazitů. Analýzy cerkárií z plžů sbíraných v loňské sezóně totiž potvrdili přítomnost cerkárií, pronikajících do kůže plavců, nicméně, nepodařilo se zjistit, jaký je definitivní hostitel tohoto konkrétního druhu motolice.

K rozřešení této otázky by mohla napomoci i skupina vodních ptáků uměle chovaných na Boleváku. Domácí i divoké kachny jsou zde drženy ve speciální ohradě a při každé návštěvě odborníků se jim odebírá krevní vzorek, plus část ptáků se vždy odveze k detailnějšímu vyšetření na přítomnost migrujících larev příslušné skupiny motolic, případně jejich dospělců. Byly tam i tři trvale handicapované labutě z řeky Berounky, pro které už výzkum skončil a byly převezeny zpět na Berounku.

Celkové výsledky projektu budou známy až na konci sezony po analýze všech vzorků. "V tuto chvíli lze konstatovat, že v letošní sezoně se na Boleváku zatím nepodařilo identifikovat žádný z problematických druhů motolic. Jejich přítomnost byla prozatím zaznamenána jen na Nováčku, a tady by tím pádem koupající se lidé mohli mít určité zdravotní potíže. Nicméně, už nyní můžeme s jistotou říci, že cerkárie motolic, které byly nalezeny na Nováčku, nejsou tytéž, které byly studovány loni na Boleváku"," dodává Karel Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 06.07.2014 08:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka