Odebírat elektřinu na černo se nevyplácí

Neoprávněné odběry způsobují akciové společnosti Západočeská energetika (ZČE), členu energetické Skupiny ČEZ, každoročně škody v řádu několika milionů korun.

Jarní servisní akce AUTO CB

Neoprávněné odběry způsobují akciové společnosti Západočeská energetika (ZČE), členu energetické Skupiny ČEZ, každoročně škody v řádu několika milionů korun.
Na území působnosti ZČE, tedy v Plzeňském a Karlovarském kraji, zjistili její pracovníci v období od ledna
do srpna letošního roku celkem 507 případů tzv. černých odběrů se vzniklou škodou ve výši 7,56 mil. Kč. Jen v Karlovarském kraji se jednalo o 251 případů se škodou za 3,98 mil. Kč.
Počet odhalených případů stoupl oproti stejnému období roku 2003 o 15%.
O tom, že neoprávněných odběrů neubývá, svědčí i to, že každý pracovní den jsou zjištěny 2-3 případy.
„Fantazie při provádění neoprávněných odběrů, která je navíc podpořena příslovečnou českou „šikovností“, opravdu nezná mezí. V mnoha případech způsob připojení ohrožuje nejen majetek, ale i životy osob, které se ocitnou v blízkosti nebezpečné instalace. V těchto případech pak Policie České republiky šetří neoprávněný odběr elektřiny nejen jako trestný čin krádeže, ale i jako obecné ohrožení,“ informuje Petr Holub, tiskový mluvčí ZČE, a dodává: „Oblasti neoprávněných odběrů věnuje ZČE velkou pozornost. Od roku 1998 naši pracovníci řešili téměř tři tisíce případů s celkovou škodou za více než 30 milionů korun.“
Mezi „zloděje elektřiny“ patří zejména odběratelé odpojení pro neplacení, ale i lidé, kteří se takto snaží vylepšit svoji finanční situaci. Často nejde ani tak o sociální případy, jako spíš o různé „chytráky a odborníky“, kteří jsou přesvědčeni o své beztrestnosti. Vzrůstající počet vyřešených případů však svědčí o opaku. Tito odběratelé by si měli uvědomit, že elektřina je zboží jako každé jiné a že se dopouštějí krádeže. Tomu samozřejmě odpovídá i trestní postih, který se pohybuje od několika set hodin obecně prospěšných prací až po nepodmíněné tresty odnětí svobody. Pachatelé rovněž bývají nemile překvapeni výší finančního postihu, který je dán legislativní normou a může dosáhnout částky až několika set tisíc korun.
To, že ani „malý“ neoprávněný odběr se nevyplatí, lze doložit na případu paní Vlasty S., která byla odsouzena za opakované neoprávněné odběry elektřiny ve výši 6700 korun ke 3 měsícům s podmíněným odkladem na 1 rok. Navíc musí uhradit náhradu škody za neoprávněný odběr ve výši cca dvacet tisíc korun.
Bohužel, Západočeská energetika není jediná, které může vzniknout škoda. V poslední době vzrůstá počet případů, kdy se odběratelé, kterým se nechce platit za spotřebovanou elektřinu, napojují na své sousedy nebo na rozvody pro společné prostory. Většinou to zákazník zjistí až po obdržení zúčtovací faktury, která svou výší znatelně převyšuje spotřebu v minulých obdobích. Vzhledem k tomu, že v těchto případech není způsobena škoda ZČE ale zákazníkovi, je na něm, aby podal podnět k šetření orgánům činným v trestním řízení. Pracovníci Západočeské energetiky jsou pochopitelně připraveni spolupracovat i při objasňování těchto případů. Patrně nejlepší prevencí je v daných případech pravidelná kontrola společných prostor a ochota všímat si, co se děje v nejbližším okolí.
Zákazníci kolikrát ani netuší, jakým způsobem se energetici snaží černým odběrům bránit. Kromě speciálně vyškolených zaměstnanců na odhalování této trestné činnosti využívá ZČE i moderní techniku, která jí umožňuje efektivně monitorovat takovéto odběry. Velice účinná je i spolupráce s Policií ČR.
„Každý, kdo se rozhodne obejít zákon a chce odebírat elektřinu bez řádného měření a placení, by si měl uvědomit, že většinou nakonec zaplatí více, než kolik tzv. "ušetřil",“ uzavírá Holub.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 04.11.2004 11:20




0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka