Okula Nýrsko shání pracovníky a chce stavět byty

Okula Nýrsko, se 640 lidmi největší zaměstnavatel na Klatovsku, chce stabilizovat počet pracovníků. Spolu s radnicí, dalšími podniky v pětitisícovém městě, například rakouským výrobcem sedaček do letadel Greiner a místní stavební firmou Lesní stavby, připravuje projekt výstavby desítek bytů.

Jarní servisní akce AUTO CB

Okula Nýrsko, se 640 lidmi největší zaměstnavatel na Klatovsku, chce stabilizovat počet pracovníků. Spolu s radnicí, dalšími podniky v pětitisícovém městě, například rakouským výrobcem sedaček do letadel Greiner a místní stavební firmou Lesní stavby, připravuje projekt výstavby desítek bytů. Byty a nabídka dalšího vzdělávání jsou shodně největším tahounem, který by měl zajistit, aby mladí lidé neodcházeli za prací do velkých měst jako dosud. Řekl to Jan Motlík, předseda představenstva expandující Okuly.
Podnik má problémy se sháněním pracovníků a musí zaměstnávat prostřednictvím agentur 200 Poláků, Bulharů, ale hlavně Slováků, kteří už se ale díky rostoucí ekonomice začínají vracet zpět do vlasti. Od září bude firma zkoušet Vietnamce. Cizinci bydlí v Nýrsku a okolí. Město s nimi zatím problémy nemá, ale nevylučuje je do budoucna.
"Minimálně stovka bytů by okamžitě našla zájemce," řekl starosta Miroslav Rubáš. Na radnici je nyní zhruba 150 žádostí o byt. Řada mladých rodin a lidí, která by měla zájem v Nýrsku ve slušném standardu bydlet, je ale nepodává. Greiner má nyní v Nýrsku asi 150 lidí. Začátkem roku 2008 plánuje stavbu nové haly pro další stovku.
První jednání o projektu bude na radnici příští čtvrtek. Město už má připravené pozemky, které do projektu vloží, jeden u radnice a druhý tříhektarový nad kotelnou. V opuštěných kasárnách, jejichž bezúplatnému převodu se ministerstvo vnitra už deset let brání, má radnice připravenou studii na vybudování 99 bytových jednotek.
"Jsme připraveni do toho jít. Máme sedmiletou zkušenost s výstavbou téměř 200 rekreačních bytů v Železné Rudě, které jsme bez problémů rozprodali," uvedl Jiří Svejkovský, jednatel Lesních staveb, které mají díky bytové výstavbě téměř čtvrtmiliardový obrat. Díky dlouhodobé spolupráci s Komerční bankou a ČSOB je firma ochotna stavby sama financovat, ale nebrání se spolupráci s místními podniky. "Máme také deficit lidí. Práce je, ale začíná být problém, s kým jí dělat," dodal Svejkovský. Ve městě zcela chybí střední řídicí kádr.
Okula se nebrání pomáhat svým lidem financovat bydlení například půjčkami nebo hypotékou, které by podnik garantoval. "Viděl bych to v první fázi na desítky bytů ," dodal Motlík. O tomto modelu by se podle něj dalo jednat například s Českou spořitelnou, která financovala nedávnou výstavbu nové haly v Nýrsku za 400 milionů Kč.
Okula plánuje další růst. Do dubna 2008, kdy najede na nepřetržitý provoz nová hala, která už dala práci 200 novým lidem, přijme dalších 80 pracovníků. Firma dále plánuje rozvoj skladovacích a logistických kapacit. "Chceme nabírat hlavně mladé lidi z regionu a děti našich pracovníků. Musíme je udržet v Nýrsku," řekl Motlík. Těm je třeba nabídnout mírně nadstandardní byty ke koupi, kariérní růst a zvyšování kvalifikace, aby cena člověka na trhu práce rostla.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
13.07.2007 13:08



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka